Açılı İmplant Nedir?

açılı implant nedir

 

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Ali Arif Özzeybek, açılı implantlar sayesinde, protezlerde hem daha az sayıda implant kullanıldığını hem de cerrahi müdahaleye gerek kalmadığını söyledi.

Dişi son noktaya kadar ağızda tutmanın kemik kaybına yol açtığını, bu sebeple kanal tedavisi yerine implantın tercih edildiğini belirten Özzeybek, “ Çünkü ileride implant ya da protez yapılabilmesi için çene kemiğine ihtiyaç duyulur. İleriye dönük kemiği korumak amacıyla gidişatı kötü olan dişleri çekerek implant uygulamak, hem estetik hem de fonksiyonel açıdan daha akılcı” şeklinde konuştu.

“Eksik diş veya dişler yerine yapay diş kökü yerleştirilmesi” şeklinde tanımlanan implant tedavisinde son zamanlarda hastalar açısından sevindirici gelişmeler olduğunu belirten Özzeybek, bu gelişmelerden birinin de açılı implantlar olduğunu söyledi.

Mevcut tedavide, tam diş kayıplarında her bir çene için 7-9 arasında implant kullanmak gerektiğini kaydeden Özzeybek, şu bilgileri aktardı. “Mevcut yöntemde, gerek alt gerekse üst çene için bazı cerrahi operasyonlar gerekebiliyor. Tam diş kayıplarında alt ve üst çeneye yerleştirilen açılı implantlar sayesinde, artık protezler cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yerleştirilebiliyor. “All on 4” adı verilen bu yeni yöntemde ayrıca, protez için 7-9 implant yerine, sadece 4 implant kullanılıyor.” dedi.

ALL ON 4 İMPLANT TEKNİĞİ NEDİR?

All on 4 tekniği 10 senedir kullanılan ve bilimsel başarısını ispat etmiş bir tekniktir. Bu teknik sayesinde 2 adet implant, çenelerin arka bölgelerine 30-35 derecelik açıyla yerleştirilirken diğer 2 implant ön tarafa yerleştirilir. Buralara implant yapmak için ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç olur, bu durumda hastalara yaklaşık 1 yıllık tedavi süresi ve yüksek maliyet demektir. All on 4 tekniğinde ise sabah implantları yerleştirilir, akşama da geçici sabit proteze kavuşulur. Hastaya 3-4 ay sonrasında ise, kalıcı olacak protezleri takılır. Bu zaman süresinde hasta dişsiz kalmaz.

Arka bölge implantların açılandırılması ile daha uzun implantlar kullanılabilir. Bu yöntem kemik implant temasını arttırır ve dikey kemik augmentasyonunu önler. Ek olarak, açılı implantlar kemik kalitesi daha iyi olan, ön bölgeden destek alırlar ve anatomik yapılarında zarar görmesi engellenmiş olur.