Avrupa İmplant Nedir?

avrupa implant nedir

 

İmplant markaları ve implant üreten firmalar öylesine çoğaldı ki, diş hekimliğinde kullanılan yüzden fazla implant markası vardır.“ Bu markanın ürettiği güvenlidir, şu marka değildir.” diyebilmek doğru olmaz.

İmplant sektöründe güvenilir ve kalitesini ispat etmiş çok fazla implant markası vardır. Bir diş hekiminin bu kadar çok markayı denemesi mümkün değildir. İmplant markalarının kıyaslamasının yapıldığı akademik çalışmalara bakabilir. Her implant markası hekimlere kendi markalarının ne kadar iyi olduğunu söyleyerek pazarlama yaparlar.

Avrupa implant markaları ve Amerika implant markaları, yıllardır implant alanında kendilerini ispat etmiş markalardır.

Hiçbir hekim Avrupa implantların dışında kalan, ülkelerin implantlarının iyi olmadığını söyleyemez. Nitekim Güney Kore orjinli bir marka implantların kemiğe tutunum ve minimum boyun bölgesi kemik kayıplarında, neredeyse dünyanın en başarılı implantlarından biridir. Bu durum şunu gösteriyor, üretilen implantın nerede üretildiği çok fazla da önemli değil.

İsrail, Güney Kore ve güney Amerika’da taklit ve fason üzerine kurulmuş birçok implant markası vardır. Ama aynı zamanda işini ciddiye alan, yeterli yatırım yapan, kalıcı olmaya çalışan, aynı şekilde yaptığı taklitte olsa kendini geliştiren ve AR-Ge faaliyeti yürüten kendi çapında ayrı bir marka olmaya çalışan implant markaları da vardır.

Günümüz koşullarında implantın kutusuna bakıp hangi ülkede üretildiğini bilmemiz, güven duymak için yeterli değildir. Üretilen bir implant, sanki Amerika ya da Avrupa implant markasıymış gibi maskeleme ile satılmaktadır. Bir grup implant üreticisi kendi özgün marka adı dışında, aynı implantı sanki Avrupa implantı gibi gösterebilmektedir.

Bu konuda denetimin olmadığı ya da çok az olduğu ülkelerde bulunan implant üreticileri hiç zahmete girmeden, ürettikleri implantların kutularına, prospektüslerine sanki batı Avrupa ülkelerinde ya da Amerika’da üretilmiş gibi yazı ekliyorlar.

İmplant yaptıracak hastalar kendilerine uygulanacak olan implantın, markasının ne olduğunu tedaviyi yapacak olan hekime sormalıdır. İmplantların kutularını, prospektüslerini, garanti belgelerinin birer örneğini hekimden istemelidir. Başta Avrupa olmak üzere buna benzer bir sistem işletirler. Bu durum hekime güvensizlik değildir. Hekim zaten bunları hastasına vermektedir.