Çene İmplantı Ameliyatı

çene implantı ameliyatı

Çene implantı; Yüzde görsel anlamda denge sağlamak amacı ile zayıf olan çene yapısının güçlenmesi için estetik çene cerrahisi uygulamasıdır. Çene büyütme uygulaması esnasında hasta olan kişinin diş yapısı uygun ise ve hasta normal bir çene yapısına sahip ise, genel olarak çene implantları uygulanır.

Çene implantı, çene kemiğinin üzerine yerleştirilir ve hasta için uygun olan bir implant kullanarak çenenin büyütülmesi işlemi gerçekleştirilir. Hastanın çene yapısı çok zayıf olmaz ise, çene ile diş yapısı uygun olduğunda hasta için çene implantı uygulaması doğru seçenek olacaktır.

Çene implantı ameliyatlarında uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Ameliyat esnasında hasta için en uygun olan implant kullanılır. İmplantın yerleştirilmesi esnasında çenenin alt kemiği üstünde bulunan ciltten veya ağzın iç kısmından bir kesi yapılır, sonra implant nereye yerleşecek ise o bölgeye gerekli büyüklükte bir alan oluşturulur. İmplant yerleştikten sonra dikiş yapmak suretiyle kapatılma işlemi yapılır ve ameliyat işlemi sona erer.

ÇENE İMPLANTININ AVANTAJLARI

  • Farklı bir uygulama ile geçici dolgulara göre, çene implantı ile güçlü ve kalıcı bir çene elde edilir.
  • Çene implantı burun estetiği ve benzeri ameliyatlarda rahat bir şekilde uygulanır.
  • İmplantlar çenenin durumuna şekil alırlar ve birden fazla çeşitte olurlar.

ÇENE İMPLANTI RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLARI

  • Çene implantı ameliyatında, çene üzerinde kalıcı ya da geçici olarak his kaybı olabilmektedir.
  • Çene implantı ameliyatı sonrasında hastada, iltihap olursa implant çıkartılır.
  • Ameliyattan sonra, kısa zaman içinde implantta kayma olabilir.

İYİLEŞME SÜRECİ

Hastanın iyileşme süreci, hangi yöntemin uygulandığı ve farklı ameliyat durumuna göre değişmektedir. Hastaya çene implantı ameliyatı yapıldığında aynı gün evine döner ve rahat bir şekilde hareket edebilir. Hastanın alt dudağında ve çenesinde bir uyuşukluk olabilir. Bu uyuşukluk bir gün sonra genellikle sona erer. Çenede hafif bir sızı, şişlik olabilir. Hastanın durumuna göre doktoru bazı antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Hasta ağır hareketlerden kaçınmalıdır. Hastanın başını dik olarak tutması gerekir. Kesi ağız içinden yapılırsa, hasta katı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yemeklerin arkasından ağzın temiz tutulması da önem taşır.