Çene İmplantı Nasıl Yapılır?

çene implantı nasıl yapılır

Çene implantı, yüzde görsel olarak denge sağlamak için ve zayıf olan çene yapısının güçlenmesi için estetik çene cerrahi uygulamasıdır. Çene büyütme uygulaması sırasında hasta olan kişinin diş yapısı uygun ise ve hasta normal bir çene yapısına sahip ise, genel olarak çene implantları uygulanır.

Çene implantı, çene kemiğinin üzerine yerleştirilir. Hasta olan kişi için uygun olan implantı, kullanarak çenenin büyütülmesi işlemi gerçekleştirilir. Hastanın çene yapısı çok zayıf değilse, çene kemiği ile diş yapısı uygun olursa, hasta için çene implantı uygulaması doğru bir seçenek olacaktır.

Çene implantı ameliyatında uygulanan çeşitli yöntemler mevcuttur. Ameliyat sırasında hasta olan kişi için, en uygun olan bir implant kullanılır. İmplantın uygulanması sırasında çenenin alt kemiği üzerinde bulunan ciltten ya da ağzın iç kısmından bir kesi yapılır. Sonra implant nereye yerleşecek ise o bölgeye gerekli büyüklükte bir alan oluşturulur. İmplant uygulandıktan sonra dikiş atılarak kapatılma işlemi yapılır ve ameliyat işlemi sona erer.

ÇENE İMPLANTININ AVANTAJLARI

  • Farklı bir uygulama ile geçici dolgulara göre, çene implantı ile güçlü ve kalıcı bir çene elde edilir.
  • Çene implantı burun estetiği ve benzeri ameliyatlarında çok rahat olarak uygulanır.
  • İmplantlar çenenin yapısına şekil alırlar ve birden fazla çeşitte bulunurlar.

ÇENE İMPLANTI RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLARI

  • Çene implantı ameliyatında, çene üzerinde kalıcı veya geçici olarak his kaybı olabilir.
  • Çene implantı ameliyatı sonunda hastanın iltihabı olursa implant çıkartılır.
  • Ameliyat sonrasında az bir süre içinde implantta kayma olabilir.

İYİLEŞME SÜRECİ

Hasta olan kişinin, iyileşme süreci hangi yöntemin uygulandığı durum ve farklı olarak uygulanan ameliyat durumuna göre değişir. Hastanın çene implantı ameliyatı yapıldığı gün, hasta evine döner ve rahat bir şekilde hareket eder. Hasta olan kişinin alt dudağında ve çenesinde bir uyuşukluk olabilir. Bu uyuşma genel olarak bir gün sonra geçer. Çenede hafif bir sızı ve şişlik olabilir. Hastanın durumuna göre doktor bazı antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar verebilir. Hasta olan kişi ağır hareketler yapmamalı, başını dik olarak tutmalı ve sert gıdalardan uzak durmalıdır.