Çene İmplantı Yaptıranlar

çene implantı yaptıranlar

Çene estetiği, genel olarak çene bölgesinde estetik bir duruş olmaması ya da çene üzerine diş tedavisi yapılması gibi sebeplerden dolayı uygulanır.

Çene bozukluklarının kolay şekilde anlaşılamadığı ve yüzde oluşan problemlerin sebebi başka bölgelerde aranmasından dolayı çene estetiği uygulaması çok az yapılırdı. Ancak son yıllarda çene bölgesinde meydana gelen bozukların tespit edilmesi ile beraber çene estetiği de gelişmiştir.

ÇENE KEMİĞİ NEDEN UYGULANIR?

Çene bölgesinde, dudak, dil ve diş gibi komşularda meydana gelecek olan sorunlardan dolayı çene estetiği yapılabilmektedir. Çene estetiği; çene deformesi, çene çıkıklığı, çene küçüklüğü, çene asimetrisi, alt çene ve üst çenenin arası çok açık olduğunda, alt çenenin az gelişmesine bağlı durumlarda, üst çenenin yeterince gelişmemiş olması, elmacık kemiklerinin çok büyük, çok küçük, öne çıkık ya da geride olması gibi durumlarda yapılmaktadır.

ÇENE ESTETİĞİ AMELİYATI

Uygulama yapılmadan önce, hasta olan kişinin uygun olup olmadığına bakılır. Çünkü bu ameliyatı yapmak için hastanın belli bir bozukluğunun olması ve hasta tarafından rahatsız edici olarak görülmesi gerekir. Çenenin büyüklük ve küçüklük durumunu anlamak için bazı testler yapılır. Profilden çekilmiş bir fotoğrafta burun ve dudak hizasından aşağı doğru uzatılan çizgide;

  • Çene dışarıda kalıyorsa çene çıkıklığı için çene törpüleme
  • Çene çizgiden geride kalıyorsa çene ucu estetiği uygulanmaktadır.

Çenenin sorunları tespit edildikten sonra, çene estetik ameliyatları uygulanır.

ÇENE TÖRPÜLEME

Bütün dünyada çok yaygın olarak uygulanan çene operasyonlarından olan çene ucu törpüleme ameliyatı, çenede aşırı çıkık ya da büyüklüğü önlemek için yapılır. Çene törpüleme işlemi için, çenenin içerisinde bulunan kemikte törpüleme işlemi yapılır. Genel olarak burun estetiği ile beraber yapılmaktadır.

Çene törpüleme ameliyatı ortalama olarak 1,5 ile 2 saat gibi bir zaman alır. Bu saatler hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanır.

ÇENE UCU ESTETİĞİ

Çene ucu normal durumdan daha içeride olursa, yüzde elmacık kemiği ve çene orantısı olmadığı için dikdörtgen yapı oluşur. Elmacık kemikleri ile aynı oranda olmayan çene ucu yaşlı görünmeye sebep olur. Bundan dolayı çene ucu estetiği uygulaması tercih edilmektedir.