Dental İmplant Ne Demek

dental implant ne demek

Dental implant, eksik olan dişlerin yerine estetik, çiğneme ve fonksiyonları sağlamak için, yapılacak protezlere destek sağlamak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen diş kökleridir. Titanyumdan üretilen dental implantlar çene kemiği içerisine yerleşerek, eksik olan dişlerin yerine görev yapan yapay diş kökleridir.

HER HASTAYA UYGULANABİLİR Mİ?

Dental İmplant vidaları belirli kalınlık ve genişliğe sahip olan yapılardır. Bundan dolayı implant uygulanacak bölgede çene kemiğinin, dental implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir. Mevcut olan kemiğin kalitesi de implantın başarılı olmasını etkileyen bir faktördür. İmplant tedavisinden önce ve implant takıldıktan sonra diş etlerinin tam olarak sağlıklı olması gerekir. İmplant yaptırmak isteyen kişinin, genel sağlık durumu iyi olduğu takdirde implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı olmaz. Sadece kemik gelişimin tamamlamamış genç bireylere tavsiye edilmemektedir.

İMPLANT YAPILIRKEN ACI DUYULUR MU?

Dental İmplant uygulaması yapılırken, hastaya sınırlı uyuşturma kullanılır. Bazı hastalar içinde gerek duyulması halinde genel anestezi kullanılır. Bundan dolayı operasyon esnasında her hangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Operasyonun yapıldığı gün olabilecek ağrı için, hafif olan ağrı kesiciler kullanılabilir. Çoğunlukla hastalar, implant operasyonun bir diş çekimi kadar sıkıntısı olduğunu belirtirler. İmplant uygulaması başarı ile gerçekleştiği takdirde, implantın varlığı bile hissedilmeyecek kadar rahat olunur.

İMPLANT TEDAVİSİ AVANTAJLARI

Alt çenede dişlerin tamamını kaybetmiş olup protez taşıyan hastalar, protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan ve iyi çiğneyememekten şikayet ederler. Bu sorunlar proteze destek olan kemik dokusunun erimesi ile daha da artar.  Bu tip şikâyetleri olan hastaların implant tedavisi ile biter ve kemik erimesi de durur.

Üst çenede dişlerin tamamını kaybetmiş olup protez taşıyan hastaların protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına sebep olmaktadır. İmplant tedavisi ile bu sorunlar biter.

Alt çene ve üst çenede dişlerin bir kısmını kaybetmiş hastaların şikâyetleri,  kancalar ile tutunan protezin çirkin görünmesi ve köprü yapılması için sağlam dişlerin kesilme durumudur. İmplant tedavisi ile bu sorunlar biter.

Tek dişini kaybetmiş hastalar, tek dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi kullanmak zorunda kalınmasından, implant tedavisi yapılması ile kurtarılır.