Diş İmplant Bilgileri

Diş İmplant Bilgileri

Diş implantı eksik olan diş ve dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay bir diş köküdür. Günümüzde tartışmasız bir şekilde protezlerin en iyi alternatifi olmuştur. Doğal dişlere fonksiyon ve estetik olarak en yakın olan protezi yerleştirme imkânı sağlamaktadır.

İmplant, sağlam ve güvenli bir uygulama şeklidir. Daha rahat bir çiğneme imkânı sağlar. Bu şekilde daha sağlıklı ve dengeli beslenme imkânı sağlar. Estetik olarak tatmin edecek boyuttadır. Yaşam seviyesinin artışıyla birlikte kişi özgüvenini artırır.

İmplant tedavisi ile hareketli protezlerdeki sorunlar sona erer. Takılıp çıkartılan hareketli protezlere göre kendi dişiniz gibi hissedersiniz. İmplant uygulaması sayesinde çekilmiş diş bölgesinde kemik erimesi engellenmiş olur. Kaybedilen dişlerin fonksiyon ve estetik görünümünü yeniden sağlamak imkânı doğar.

Alt çenede dişlerinin tamamını kaybetmiş olup, hareketli damak kullanmak zorunda olan hastalar, kemiğin erimesi sebebi ile iyi çiğneyemezler ve sürekli olarak vuruktan şikâyetçi olurlar. İmplant uygulaması ile bu sorunlar ortadan kalkar. Dil hareketi ile oynayan alt protez artık oynamaz. Yaşam kalitesi artar. Sıkıntılı günler geride kalır. Sağlam dişlerin küçültülüp köprü olmasına gerek kalmaz. Sağlam dişler zarar görmeden eksik olan dişler tamamlanır. İmplant uygulanan bölgenin çene kemiğinde kemik korunur ve erime olmaz. Dudaklarda çökme oluşmaz, Yüz eski durumuna tekrar döner.

Bir ya da birden çok diş eksikliğinde veya hiç diş olmaması durumunda impalt tedavisi yapılır. Bu uygulama için çene yapısında yeterli yoğunluk ve kalınlıkta kemik olması gerekir.

Çene kemiğini kalınlaştırmak için kullanılan değişik materyaller ve cerrahi yöntemler vardır. Eğerki impalt yerleştirilecek bölgede çene kemiği zayıf ise bu bölümlere sentetik kemik tozları ekilir. Bu yapay kemik parçaları 3-6 ay gibi bir zaman diliminde gerçek yapıda kemiğe dönüşür. Gerek görülür ise ağzın başka bölgesinden de kemik parçası alınarak impalt yapılacak bölgeye yapıştırılarak kemik güçlenmesi sağlanabilir.

Organ nakillerinde olduğu gibi vücudun imprantı reddetmesi mümkün değildir. Çünkü imprantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyum materyalinden yapılırlar.

İmplant için sağlık durumu uygun olduğu takdirde üst yaş sınırı yoktur.

İmplantı doktorun kemiğe yerleştirme süresi normal şartlarda yaklaşık 20 dakika kadar bir zaman yeterlidir.