Diş İmplant İltihap Belirtileri

diş implantı iltihap belirtileri

Diş implantının iltihaplanması, erken ya da geç dönemlerde olması mümkündür. İmplant bölgesinde enfeksiyon olması hastadan kaynaklı olabildiği gibi, diş tedavisi hatasından da kaynaklı olabilir.

SEBEPLERİ

  • İmplant diş tedavisi, yeterince steril bir ortamda yapılmamışsa.
  • İmplant, çene kemiği içerisine iyice sarılacak bir şekilde, doğru açıda yerleşmemişse
  • Doğru ve iyi bir yumuşak doku örtülmesi yapılmamışsa.
  • İmplant yapılan kişinin ağız hijyeni iyi değilse.
  • İmplant üstü protez iyi kurgulanmadığı için, protezden kaynaklanan istenmeyen kuvvetler implanta geliyorsa.
  • İmplanta uygun olmayan bir alana, zorlama bir vaziyette implant uygulanmışsa.
  • İmplantın uygulanmasının hemen sonrası hasta olan kişi, diş hekiminin tavsiyelerine uymayıp gerekli olan ilaçları düzenli bir şekilde kullanmamışsa.
  • Hasta olan kişi, çok aşırı sigara tüketiyor ise.
  • İmplant uygulamasından sonra, implantın titiz bir şekilde bakım ve temizliğini yapmıyorsa, kontrollere gitmiyorsa.

gibi bir çok nedenle diş implantının iltihaplanmasına ve o bölgede enfeksiyon oluşmasına sebep olunabilir. Enfeksiyon olduğu zaman vakit geçirmeden, acil olarak implantı uygulayan diş hekimine başvurmak, hastanın implantı için ve genel sağlığı için son derece önem taşır.

ENFEKSİYON NASIL ANLAŞILIR?

İmplant operasyonundan sonra yüzde oluşacak olan şişlik geçmez, yüksek ateş devam eder ve operasyon bölgesinden sarı iltihap akarsa bu durum, diş implantı iltihap belirtisi olabilir. Uzun dönemde ise implant bölgesinde diş etinde şişlik, sivilce gibi fistül ağzı oluşması gibi belirtiler diş implant iltihap belirtisi olabilir.

TEDAVİ

Erken dönemde teşhis edilirse, implantı kaybetmeden hastayı tedavi etmek mümkün olabilir. İmplant iltihap bölgesi cerrahi işlem ile ya da lazer ile temizlenir, sterize edilir ve sonra uygun olan antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kaldırılır. Erken teşhis olmazsa ve tedavide de olumlu sonuç alınamazsa implant çıkartılır, iltihap bölgesi temizlenir ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyonlu bölge iyileştikten sonra kemik yetersizliği olursa, kemik güçlendirmesi yapılarak implant tekrardan yerine yerleştirilir. İyileşme süresi iltihabın etkilediği kemiğin durumuna bağlıdır. İyileşme bir hafta içinde olabileceği gibi, altı ay kadar bir zaman da alabilir.