Diş İmplant Tedavisinde Kemik Tozu

diş implant tedavisinde kemik tozu

Diş eksikliklerini gidermek için uygulanan implantların yapılması için detaylı bir şekilde muayene yapılmalıdır. Muayenede hastanın genel sağlık, Ağız ve diş sağlığı ile dişeti sağlığı kontrol edilir. Şayet bir problem görülürse, implant tedavisi öncesinde gereken tedaviler yapılmalıdır. İmplantın yerleştirileceği bölgede, çene kemiğinin şekli, yüksekliği, kalınlığı ve kalitesi çekilecek olan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi ile anlaşılır ve ona göre bir tedavi planlaması yapılır.

Dişlerin erken kaybedilmesi sebebi ile uzun süre dişsiz kalmak, dişeti hastalığı veya diş çekimi sonrası dişleri çevreleyen kemikte bazı zamanlar kemik erimesi görülebilir. Dişeti hastalığı sebebiyle görülen kemik erimeleri, sürekli kontrol edilip temizlenir ve gerek görüldüğü zaman operasyon yapılarak ya da lazer ile temizleyerek engellenebilir. Kemik erimesini engellemek için zor diş çekiminden sonra, kemik yapımını artıran greft materyalleri veya kemik tozu çekilen dişin boşluğuna yerleştirilerek problemi en az seviyeye indirmek mümkündür.

Kemik erimesinin durumuna göre implant uygulaması yapılabilir veya kemik yapımını sağlayan uygulamalar sonunda implant uygulaması yapılır.

En çok görülen kemik problemi, kemik erimesi sebebiyle üst çenede sinüs boşluklarına ve alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılmasıdır. Üst çenede kemik erimesi sonrasında, kemik seviyesi sinüs boşluğuna doğru çok azalır. Böyle durumlarda sınırlı uyuşturma ile dişleri taşıyan kemiğin, kemik tozu ile takviye edilerek yükseklik ve kalınlığının artırılması mümkündür. Üst arka bölgelerde sinüslerin geniş olması veya kemik seviyesinin düşük olması sebebi ile oluşan kemik yetersizliğine sinüs yükseltme işlemi yapılır.

İmplant yapılması için yeterli seviyede kemik olmadığı zaman, sinüs tabanına kemik tozu yerleştirilerek aynı anda veya bir süre bekledikten sonra implantlar yapılabilir. Yerleştirilen kemik tozunun hastanın kemik oluşumunu tamamlaması için yaklaşık olarak 6 ay kadar beklenir. Tomografi sonucuna göre de kemik oluşumu kontrol edilir ve implantlar yapılır.

Diş çekimi yapıldığı esnada çekilen dişin boşluğuna implant yapılamıyorsa, bu oluşan boşluğa bazı materyaller ya da kemik tozları yerleştirilerek iyileşmeye bırakılır. İyileşme için gereken süre tamamlanınca 2-3 ay gibi süre sonra oluşacak olan kemiğe implant yapılır.