Diş İmplant Uygulaması

İmplant uygulaması cerrahi bir operasyonla yapılır. Eğer yapılacak olan işlem, tek bir implant operasyonu ise, bu işlem 10 dakika ile 30 dakika arasında değişir. İmplant sayısı ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak 30 dakika ile birkaç saat arasında implant yapılır.

Cerrahi operasyondan sonra, implant ile kemiğin bütünleşmesi için 1 ile 3 ay kadar bir süre beklenir. İmplant kemikleştikten sonra üzerine yerleştirilecek olan protezler, birkaç seans sonunda uygulanır. Toplam olarak 1-4 ay süren implant tedavisi sonunda hastalar doğal dişe en yakın sonucu elde eder ve uzun ömürlü dişlere kavuşurlar.

İmplantlar bazı önemli sağlık sorunları haricinde, tek diş kaybı, çok diş kaybı ve bütün dişlerin kaybı gibi durumlarda implant tedavisine başvurulabilir.

İmplant tedavisine engel olan sağlık durumları:

  • Sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına ortam hazırlar ve enfeksiyon riskini artırır. Sigaranın karbon monoksit ve toksit etkisine bağlı olarak, implantın kemik ile bütünleşmesini olumsuz yönde etkiler. Yara iyileşmesini geciktirir ve kanlanmayı azaltır. Bu durumda ki vakalarda diş hekimi onaylarsa hasta, implant öncesi ve sonrası sigara kullanımını azaltıp implant yapılır.
  • Kontrol altında olmayan şeker hastaları, implant uygulaması için riskli olan gruplar içindedir. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olduğundan dolayı enfeksiyon riski artar. Kandaki şeker seviyesi kontrol altında olan hastalara implant yapılmaktadır. İmplant tedavisi bittikten sonra, şeker hastalarının ağız hijyenini sağlamaları son derece önemlidir.
  • Kalp rahatsızlığı olanlar ve hipertansiyonlu hastalar için, doktor ile konsültasyona gidilerek implant uygulamasına karar verilir. Kan pıhtılaşma hastalığı olanlara implant yapılmaz.

İmplant uygulaması yapılacak hastanın genel muayenesi yapılır ve panaromik röntgeni çekilerek çene kemiğinin durumu ve implant uygulanacak bölgenin kemik yoğunluğu ölçülür. Kemik yoğunluğu implant için yeterli değilse, kemik grefti yapılarak bu bölgenin kemikleşmesi beklenir.

İmplantın yapılma süresi yaklaşık olarak 15-30 dakika arasındadır. Önce dişetinde açılan çene kemiği delinir ve implant vidalanır. Üstüne yapılacak olan protezlerin takılması için implantın çene kemiğine kaynamasını beklenir. Bu süre 3 ay kadar bir süredir.

İmplant çene kemiğine kaynadıktan sonra, protezler implant üzerine vidalanarak ya da yapıştırılarak oturtulur. Böylece işlem tamamlanır.