Diş İmplantı Ağrısı

Ağız ve diş sağlığı konusunda en çok kullanılan yöntemlerden biri implant tedavi yöntemidir.  Bilindiği gibi implant, hastanın eksik veya hasar görmüş diş bölge ya da bölgelerine uygun malzemeler ile diş kökü yapma işlemidir. İmplant’ın temel maddesi ise titanyumdur. Bu işlem esnasında operasyonun gerektirdiği gibi çene kemiğinde açılma işlemi gerçekleşir. Diş implantı eski tedavi metotlarına göre daha fazla avantajlara sahip olmuştur. Kullanım ve estetik olarak çok güzel bir kullanma imkânına sahiptir.

İmplant çok avantajlı bir yöntem olmasına rağmen, yine de insanlar implant tedavi esnasında ve sonrasında olabilecek diş implant’ı ağrısı konusunda endişe duyarlar.

DİŞ İMPLANTI AĞRI YAPAR MI?

Diş implant operasyonu yapılırken, hastanın durumuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bundan dolayı ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

İmplant’tan sonra, ameliyat esnasında diş eti ve çene kemiği açıldığından, bu ameliyata bağlı olarak bazı hafif şekilde ağrılar olması gayet normaldir. Bu olabilecek bir durumdur.

Diş implant’ı ağrısı, normal olmakla birlikte fazla hissedilmeyen bir ağrıdır. Tedaviyi yapan doktorun vermiş olduğu ağrı kesiciler ile bu ağrıların etkisi giderilir. Diş İmplant ağrısının yaşanmaması için hastaya büyük görev düşer. Hasta olan kişi, implant bölgesinde oluşabilecek çeşitli sorunların önüne geçmek için, doktorun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Bu şekilde ağız içinde oluşabilecek bakterileri engellemiş olur.

Uzun dönemde hastaların, ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeleri çok önemli olmaktadır. Diş doktorunun vereceği antibiyotik ilaçları düzenli şekilde kullanılmalı, çeneyi zorlayacak hareketlerden kaçınmalı, alkol ve sigara gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. implant bakımın itina ile yapmalıdır.

Diş implantı alanında, işini uzmanı olan bir doktor kaliteli implant malzemesi kullanır, operasyon aletlerinin iyi steril olmasını sağlar, doğru tanı kor ve doğru operasyon yapar. Hasta ise, doktorun tavsiyelerine uyarak ağız ve diş sağlığına önem verir, ilaçlarını düzenli kullanırsa, diş implant ağrılarının hiç birisini yaşamaz.

Diş implant tedavisi, bir diş çekiminden daha zor olduğu bir gerçektir. Operasyonun arkasından bazı ağrılar olması doğaldır. Bunlar ağrı kesiciler ile önlenir.