Diş İmplantı Alternatifi

diş implantı alternatifi

İmplant alternatifi tek diş, çoklu diş eksikliğinde ya da tüm dişsizlik durumunda kullanılacak olan bir seçenektir. Tek diş eksikliğinde implant destekli bir tedavi seçeneği düşünmek istenilmediği takdirde, onun yerine diş implantına alternatif, tek tedavi köprüdür.

Köprü protezlerde diş boşluğunun her iki yanındaki dişler kesilerek oraya üçlü bir diş yerleştirilir. İmplant tedavisi bir diş ya da birden fazla diş eksikliğinde ve tüm dişsizlik durumlarında kullanılan bir seçenektir.

Tek diş eksikliğinde implant destekli bir tedavi düşünülmez ise, diş implantına alternatif olan en iyi tedavi yöntemi köprüdür.

Birden fazla diş eksikliği varsa, ya da ağızda hiç diş yoksa implantlı bir seçenek olarak düşünülmez ise, maalesef takıp çıkarılabilen konforsuz hareketli protezler yapmak zorundayız. Bu hareketli protezler ağız içinde çiğneme esnasında devamlı hareket eder ve çevre dokularda vurgu dediğimiz bir çeşit yaralar oluştururlar. Altlarında devamlı olarak yemek artıkları biriktirirler ve son derece konforsuz protezlerdir. Bu istenilen bir durum değildir. İmplant destekli bir tedavi düşünülmez ise, mecburen bununla çözüm bulunur.

Diş implantı, eksik olan dişlerin işlevsel ve estetik görünümünü tamamlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve büyük çoğunlukla titanyumdan yapılan suni diş kökleridir. İmplant doğal dişlerin işlevsel ve estetiğini sağlayan en iyi tedavi yöntemidir. Zamansız diş kayıpları sonunda ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiği erimesinin engellenmesi, günümüz şartlarında yalnızca implantlar ile elde edilmektedir. İmplantlar genellikle çekilen dişlerin yerine yapılırlar. Karar vermede geç kalmamak gereklidir. Tedavide geç kalınması istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Şayet ağızda dişlerden parça kalmış ise, diş implantına alternatif olarak yarım protez de uygun bir seçenek olabilir. Yarım protez klipsler veya özel tutucular ile yerinde tutulur. Çekilmiş olan dişin yerine iyi bir görev yapabilir.

Eksik olan dişin yanında, sağlam diş olursa köprü, diş implantına alternatif olur. Çok çeşitli köprüler vardır ama hepsinde de komşu olan dişleri dayanak olarak kullanma zorunluluğu vardır. Eğer ki bir protez düşünülürse, bunu değişmek ya da düzeltmek ile kullanıma devam edilir.