Diş İmplantı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

diş implantı ameliyatı kaç saat sürer

İmplant ameliyatı, cerrahi bir işlemdir. Yapılacak olan işlem, tek bir implant ameliyatı ise,10 dakika ile 30 dakika arasında bir zaman alır. İmplant tedavisinin süresi yapılacak olan implant sayısına ve hasta olan kişinin çene kemiği yapısına bağlı olarak, yarım saat ile 2 saat arasında bir zaman alabilir. İmplant ameliyatından sonra, implant ile çene kemiğinin kaynaması için 3 aya kadar bir süre beklenilir. İmplant çene kemiği ile bütünleştikten sonra üzerine konulacak olan protezler, birkaç seansta implant üzerine takılır.

Toplam olarak 3-6 ay arasında implant tedavisi tamamlanır ve hasta olan kişi, doğal dişe en yakın olan dişlerin sahibi olarak uzun zaman bunları kullanma şansı elde eder.

İmplant tedavisi bazı sağlık sorunları olanların dışında, tek diş kaybı, birden fazla diş kaybı ve bütün dişlerin eksikliği durumunda implant uygulaması yapılabilir.

Sigara kullanmak, ağız içindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini artırır. Sigara kullanmak karbon monoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemik ile bütünleşmesi olumsuz yönde etkiler, yara iyileşmesini geciktirir ve kanlanmayı azaltır.

Kontrol altına alınamayan şeker hastaları riskli gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olur ve iltihap riski artar.

Kalp rahatsızlığı olan hastaların, doktoru ile görüşmeden implant ameliyatı yapılmamalıdır. Yüksek tansiyonu olan hastaların ağrı ve stres gibi durumlarda aşırı tepkileri söz konusudur. Bu tip sorunu olan hastalara doktoru ile görüşmeden tedavi yapılmaz. Ayrıca kan pıhtılaşma sorunu olan hastalara da implant yapılmaz.

İmplant ameliyatına başlamadan önce hastanın genel sağlık kontrolü yapılır. Panaromik röntgeni istenerek, çene kemiğinin durumu ile implant yapılacak olan bölgenin kemik seviyesi öğrenilir. Kemik seviyesi implant için uygun ise tedaviye hemen başlanır. Şayet kemik seviyesi yetersiz olursa, kemik grefti yapılarak bu bölgenin kemikleşmesi beklenir.

İmplantın ameliyatı, yaklaşık olarak10 dakika ile 30 dakika arasında gerçekleşir. Önce dişeti açılır. İmplant ölçüsüne göre çene kemiğine bir delik açılır ve açılan bu boşluğa implant vidalanır. Üstüne protezin takılması için 1-3 ay arası bir süre beklemek gerekir.

İmplant çene kemiği ile bütünleşince, implantın üzerine protezler monte edilir ve tedavi tamamlanır.