Diş İmplantı Ameliyatı Zor Mu?

diş implantı ameliyatı zor mu

Halk arasında vidalı diş olarak da bilinen diş implantı ameliyatı eskisi gibi zahmetli değil. Diş Hekimi Altuğ Serçe,”Yeni teknoloji sayesinde bir implantı yerleştirmek için altı dakika yetiyor. Diş çekmekten bile kolay hale geldi” diyor.

AĞRI HİSSEDİLMİYOR

Teknolojik gelişmeler sayesinde implantların yerleştirilmesi, çok kısa zamanda ve basit bir şekilde yapılmaktadır. Kaliteli ve geliştirilmiş implant markaları kullanarak yapılan bir uygulama işlemi 5-6 dakika zaman alıyor. İmplantlar taşıyıcı bir ara parçaya ihtiyaç duyulmadan direkt olarak yerleştirilerek, uygulama süresi kısaltılıyor. Diş implantı ameliyatı esnasında hiç ağrı olmuyor. Uygulama sonrasında kullanılan ilaçlarla da şişlik ve ağrı gibi şikâyetler önlenmektedir.

Diş implantı ameliyatı, pratikte diş çekiminden farkı olmaz. Hatta diş çekiminde, diş vücuttan kopartılıp alındığı için hastaya çok daha travmatiktir. İmplant uygulamasında ise vida, yuvaya rahat bir şekilde yerleştirilir. Anestezi işlemleri sayesinde hasta hiçbir şey hissetmez. Hekimin verdiği ilaçları kullanacak olan hasta, işlem sonunda da hiç ağrı hissetmez.

İMPLANT TEDAVİSİNİN SÜRESİ

İmplant yapılacak bölgenin çene kemiği uygun olursa, kaliteli yüzey teknoljisi olan bir implant uygulamasında, alt çene için 6 hafta, üst çene içinse 8 hafta beklemek yeterli olmaktadır. Sonrasında ise, implantın üzerine porselen kaplama yapılır. Beklemek istemeyen hastalara implant yerleştirildikten hemen sonra kaplaması takılır. Buna ‘immediate-loading’ denir. Diş çekilir çekilmez yerine implant takılma işlemi de vardır. Bu işleme de ‘immediate implant’ olarak tanımlanır.

İmplantların hemen hepsi titanyum elementinden üretilir. Titanyum son derece doku dostu ve vücutta herhangi alerjik reaksiyon oluşturmayan bir elementtir. Kalp nakli ya da karaciğer naklinde, canlı dokunun içine yine bir canlı dokunun yerleştirilmesi gerçekleşince, vücut yeni dokuyu kabul etmeyebilir. Titanyum ise canlı bir doku olmadığı için vücudun kabul etmemesi söz konusu olmaz.

Diş implantı ameliyatında, doğru çap ve boyda olmayan implant seçmek implantın yerleştiği yerde enfeksiyon, yerleştirme esnasında yapılan bir hata implantın düşmesine sebep olabilir.

Diş implantı ameliyatında, bazı hastalara gerekli görülür ise, genel anestezi de uygulanabilir. Böyle bir durumda hastanın bilinci tam açık olmadığı için operasyon anında bir şey hissetmez.