Diş İmplantı Boyutları

diş implant boyutları

Üç boyutlu implant tedavisi ile sabit dişlere kavuşmak mümkün.

Diş hekimi ve protez uzmanı Y. Doç Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, implantların doku dostu titanyum metalinden üretildiğini ifade ediyor.

“İmplantın amacı eksik olan diş boşluğu bölgelerinde ki bu eksikliği gidermektir. İmplant destekli dişler, doğal dişlerden ayırt edilemeyecek kadar doğal görünebilir. Teknoloji ile beraber implant tedavileri güvenli ve rahat bir hale gelmiştir. İmplant yaptıran bir hastanın dikkat etmesi gereken üç önemli konu vardır. Bu konuları implant yaptırmadan önce iyi incelenmelidir.

1- İmplant tedavisi yapacak hekimin bu tedavi konusunda bilgisinin ve becerisinin olması gerekir. Hekim kendini bu alanda yetiştirmiş olmalı. Düzgün yapılan bir implant bireyi rahat ettirebilir, ancak iyi yapılmamış bir implant kişiye uzun seneler zorluk yaşatır.

2- Diş hekiminiz kullandığı implantın markası ve menşei çok önemlidir. Bireyin implant yaptırmadan önce diş hekimine hangi firmanın implantını ve o firmanın hangi ürününü kullanacağını sorması ve internet ortamında o ürünü araştırması gerekir.

3- Hekimin implant yapılacak vakayı iyi planlaması gerekir. Özellikle ağızda hiç diş olmayan vakalarda planlama çok önemlidir. Günümüzde planlama da üç boyutlu tomografilerden ve özel programlardan yararlanılır.”

Bilgisayar destekli implant yöntemi ile hangi tür implantın, hangi noktaya, hangi açıyla ve hangi derinlikte yerleştirileceği, operasyon öncesinde bilgisayarda üç boyutlu simülasyonlarla tasarlandığını belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dijital ortamda implantların yerleştirildiğini kaydediyor.

İmplantlar yapılmadan önce, üç boyutlu tomografiler ile yüze göre tasarım yapılır. Bu dişler CAD-CAM bilgisayar destekli tasarım teknikleri ile metal desteksiz porselenlerden üretilir. İmplantlar o şablona uygun olarak yapılır ve dişlere takılır. Bu duruma hastanın uygun olup olmadığını anlamak için diş hekiminin detaylı olarak bir inceleme yapması gerekir. Eğer ki hastanın kemik kalitesi uygun değil ise, implantları yaptıktan sonra bir süre beklenmesi ve dişin yapılması gerekli olabilir.

Ağızda çeşitli sebepler ile dişlerini kaybeden kişilerde kemik desteği azalır. Diş çekiminden sonra en azından bir yıl içinde doldurulması gerekir. Dişler belirli bir denge içinde bulunduklarından dolayı, dengenin bozulmaması için zaman kaybetmemek gerekir.