Diş İmplantı Enfeksiyon Belirtileri

diş implantı enfeksiyon belirtileri

Diş implant tedavisinde, Operasyonlar kolay bir şekilde yapılır ve titanyumdan yapılan implant, çene kemiği ile kolay bir şekilde uyum sağlar. Ancak her operasyonda olabildiği gibi, diş implant tedavisinde de enfeksiyon riskleri vardır.

DİŞ İMPLANTI ENFEKSİYON SEBEPLERİ

Diş implantı tedavisinde, enfeksiyon kapma durumu, diş hekiminden kaynaklı hatalar dışında, genel olarak diş hekiminin tedavi ve önlem olarak vermiş olduğu antibiyotik ilaçların yanlış kullanılması veya hiç kullanılmaması gibi nedenler,  hasta olan kişinin implant tedavisi sonrasında ağız bakımına özen göstermemesi gibi nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanında sigara ve alkol kullanmak ve implant yapımında protezin hatalı olarak yerleştirilmesi implant yapımı sonrasında olabilecek enfeksiyon sebepleri arasındadır.

DİŞ İMPLANT ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Diş implant tedavisi sonrasında, operasyonun etkisinden dolayı yüz kısmında şişlikler olabilir. Bu şişlikler beklenen ve normal olan bir durumdur. Yalnız iki gün sonunda şişlik geçmez ise, diş enfeksiyon belirtileri arasında yer alır. Bunun yanında hastanın ateşinin yükselmesi, operasyon bölgesinden irin akması,  implant tedavisinin yapıldığı diş etinde şişlik gibi durumlar, diğer enfeksiyon belirtileridir.

PERİ-İMPLANTİTİS NEDİR?

Diş implantı tedavisinde, İmplantın yapıldığı diş eti dokusunda meydana gelen iltihaplanmalara peri implantitis denir. Bu hastalığın belirtileri diş etinde kızarıklık, apse ve kanama gibi durumlardır. Peri implantitisin ileri aşamalarında kemik erimesi dahi olabilir.

Diş implantı tedavisi öncesinde diş etlerinde bulunan bir hastalık, implant üzerine takılan protezin özelliği, implant uygulamasından sonra sigara ve alkol gibi ürünlere devam edilmesi, ağız içi hijyen kurallarına riayet edilmemesi gibi sebeplerle bu hastalık tetiklenir. Hastalık erken fark edilmez ve tedavi edilmez ise, diş implantını kaybetmek ile birlikte kemik erimesine bile sebep olunabilir.

ENFEKSİYONUN TEDAVİSİ

Diş implant enfeksiyonu ve peri implantitis tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü erken teşhis olursa, implantın yapıldığı bölge sterilize edilerek ve uygun olan antibiyotiği kullanarak erken tedavi yapılması şansı yakalanır. Ancak teşhis geç konulursa, implantın çıkarılması durumu ile karşı karşıya kalınır. İmplant rahat bir şekilde çıkartılır ve hasta bu işlem sırasında bir sıkıntı hissetmez. Kemik üzerindeki enfeksiyon etkisine bakılır. Bu durumun düzelmesi 6 ay gibi bir zaman alacabilir. Bunun sonucuna göre, kemik için güçlendirme tedavisi yapılır ve implant yeniden takılır.