Diş İmplantı Evreleri

diş implantı evreleri

İmplant diş tedavisi öncesinde hastaya, dişlerin nasıl yapılacağı anlatılır. İmplantlar yapıldıktan sonra çıkartılan tedavi olmadığından dolayı, her hangi bir sürprize yer bırakılmaz.

İmplant diş tedavisinde implantların yerleşmesi iki yöntemle gerçekleşir.

Birinci yöntem: Diş çekildikten hemen sonra, implantların yerleşmesidir.

İkinci yöntem: Dişin çekilmesinden sonra 1 ay ile 3 ay sonra bekleme süresinden sonra protezin implanta yerleştirilme işlemidir. Beklemekte ki amaç, implantın çene kemiğine kaynamasıdır.

İmplant tedavisine başlamadan önce, ilk olarak hastanın ağız hijyeni yapılır. İmplant tedavisi temel olarak iki aşamadan oluşur. Tedavinin ilk aşaması, cerrahi bir müdahale olan implantın çene kemiğine yerleştirilme işlemidir. Titanyum implant çene kemiğine yerleştirildikten sonra, kemik ile bütünleşmesi beklenir. Bu bekleme süresi hastaya göre değişmekle birlikte 1 ay ile 3 ay arasıdır. Kemikleşme gerçekleşince ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada üst yapılarda titanyum implant üzerine gelen porselen ya da zirkonyumdan üretilmiş protezler takılır. İmplantın üzerine yapıştırma veya vidalama tekniği ile prova yapılır. Sonrasında protezler takılarak tedavi işlemi tamamlanır.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

1-İLK MUAYENE

İlk muayenede hastanın genel sağlık kontrolü yapılır, uygulama için uygun olup olmadığı tespit edilir. İmplant tedavisi, belirli sağlık sorunları dışında kalan, tek diş kaybı, birden çok diş kaybı ve dişlerin tamamının kaybı durumunda uygulanabilir bir tedavi şeklidir.

İmplant tedavisinin yapılamayacağı hastalar şunlardır;

Çok sigara içen kişilerde, enfeksiyon riski artar. Yara iyileşmesi gecikir. implantın kemikle kaynamasını kötü şekilde etkiler. Tedaviden 15 gün önce ve tedaviden 1 ay sonrasına kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir.

Şeker hastaları için implant uygun olmayabilir. Şeker hastalığı kontrol edilemeyen hastalara implant tedavisi risk içerir.

Kalp hastalarına, yüksek tansiyon hastalarına ve kan pıhtılaşması sorunu olan hastalara, ancak doktorları ile görüştükten sonra sorun olmayacaksa tedavi yapılabilir.

2- ÇENE KEMİĞİ DURUMU

İmplant tedavisinin 2. aşamasında hastanın panaromik filmine bakılır. Şayet çene kemiği uygun ise tedaviye başlanır. Kemik seviyesi yeterli değilse, kemik grefti uygulanır, Bu işlemin sonunda kemikleşme sağlanır ve ondan sonra tedaviye başlanır.

3- İMPLANTIN UYGULANMASI

İmplantların monte edilmesi 15 dakika ile yarım saat arasıdır. implant yerleştirildikten sonra 1 ay ile 3 ay arası implantın çene kemiğine kaynaması için beklenir. İmplant çene kemiğine kaynadıktan sonra, üzerine zirkonyum ya da porselenden yapılan kaplamalar takılarak tedavi işlemi bitirilir.