Diş İmplantı Hakkında Bilgi

Diş implantı, çeşitli sebeplerle kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplantlar kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme rahatlığı sağlarken, hastanın yüzünde de doğal bir görünüm oluşturur.

Diş implantı, rahat ve güvenli bir uygulama şeklidir. Ameliyat sınırlı uyuşturma ile hiçbir sıkıntı yaşanmadan yapılabilir. Tabi ki gerek duyulursa genel anestezi de yapılabilir.

DİŞ İMPLANTI NEDİR?

İmplant çeşitli sebeplerle kaybedilen dişler yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir.

İMPLANT TEDAVİSİ GÜVENLİ Mİ?

Diş İmplant tedavisi, implant konusunda uzman bir ekip ile steril ortamda gerçekleştiği zaman güvenli ve rahat olan bir uygulamadır.

İmplant tedavileri iki ayaklı olup, birinci ayağını cerrahi işlem oluşturur, diğer ayağını ise protez işlemi oluşturur. Bundan dolayı ağız, diş ve çene cerrahı ile protez uzmanının birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışması gerekir.

İMPLANT KİMLERE UYGULANIR

Diş İmplant tedavisinin başarılı olması için, çene yapısı ve çene kemiğinin yeterli olması gerekir. Yeterli kemik yoğunluğu olmayan hastalar için, yoğunluğun az olduğu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılır ve implant operasyonu gerçekleşir. Tedavi için üst yaş sınırı bulunmaz. 18 yaşından büyük, kemik gelişimini tamamlamış bütün hastalara implant tedavisi yapılabilir. Sadece kontrol edilemeyen şeker, tansiyon ve kan pıhtılaşma sorunu olan ve ileri derece kalp sorunu olan hastalara, hekimlerinden müsaade alınarak operasyon yapılır.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

İmplant uygulaması sonunda yapılmış olan protezler, doğal dişe en yakın olan yapılardır. Geleneksel protezlere göre daha iyi çiğneme ve daha iyi konuşma özelliği sağlar. Diğer protezlere göre daha estetik bir görünüme sahip olurlar. İmplantlar sayesinde eksik olan dişin yanındaki sağlam dişler hiçbir zarar görmezler. Özellikle alt çenede total protezlerin tutuculuğu çok az olur, bu sebeple hasta da kemik sayısı yeterli olmasa bile, alt çeneye iki implant yapılarak, tutuculuk artırılır.

Diş İmplantlarının ömür boyu kullanılma durumu söz konusudur. Fakat implantların ömrünün uzamasını sağlayan birçok etken vardır. Bunların başında da ağız hijyeni gelir.

Günlük en az iki defa protezlerin fırçalanması gerekir.