Diş İmplantı İle MR Çekilir Mi

Diş İmplantı İle Mr Çekilir Mi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Doç. Dr.Şeref Ezirganlı, “ İmplantın hastaya sağladığı konfor, estetik görünüm, çenede kemik erimesini engellemesi, uzun ömürlü olması ve daha iyi çiğneyebilmeye olanak sağlaması sebebiyle ağız ve diş sağlığında uygulanan en doğru ve tatmin edici tedavi yöntemidir” diyor ve implant uygulaması hakkında soruları yanıtlıyor.

“ MR çekimi sırasında oluşan manyetik alandan dolayı mıknatıs özelliği olan MR cihazı kendine doğru çeker. Dolayısıyla mıknatıs özelliği olan demir, çelik gibi materyalleri bulunduran kişilerde MR çekilmez. İmplant titanyumdan üretilir ve titanyumun mıknatıs özelliği yoktur. Dolayısıyla diş implant ile MR çektirmede her hangi bir sakınca yoktur. Tomografi çekilmesinde ise mıknatıs olup olmamasının bir önemi yoktur. implant sonrası tomografi de çekilebilir.” demiştir.

Titanyumdan yapılan diş implantları ile MR çekilir. Sonucu çıkmaktadır.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı uzmanı Dr. Figen Binokay, yaptığı açıklama da “3 boyutlu röntgen” olarak da adlandırılan MR cihazının, çok sayıda hastalığın teşhisinde ve detaylı incelemesinde kullanıldığını, ancak bazı durumlarda kullanımının sakınca yaratabileceğini bildirdi.

Binokay, vücudunda kalp pili de dahil, diş tedavisi ile ortopedik amaçlı implant ve protez bulunan kişilerin, MR cihazına girerken dikkatli olmaları gerektiğini, özellikle kalp pili kullanan kişilerin, MR cihazının pili etkisiz hale getirmesi nedeniyle hayati tehlikeyle dahi karşılaşabileceğini belirtti.

Bazı metal implantların, kişi için tehlike yaratmasa da, manyetik alan yaratması nedeniyle MR kullanımını engellediğini dile getiren Binokay, bu sorunun özellikle eski tip metalden yapılan implantlarda yaşandığını vurguladı.

Vücudunda kalp pili ya da implant gibi metaller bulunanların MR’a girebilmesi için, doktorlarından yazılı izin belgesi istendiğini belirten Binokay, aksi halde doğabilecek tehlikeler nedeniyle hastanın MR’a girmesine izin verilmediğini söyledi.

Son yıllarda MR uyumlu titanyum alaşımlı implantlar sayesinde, MR çekimindeki sıkıntıların aşıldığını söyleye Binokay, vücuduna implant takılacak kişilerin MR uyumlu titanyum ve titanyum alaşımlı olanları tercih etmesi tavsiyesinde bulundu.

Son dönemlerde üretilen titanyum alaşımlı, diş implantları ile MR çekilmesinde bir sakınca olmadığı anlaşılmaktadır.