Diş implantı Kalitesini Ne Belirler?

Diş implantı Kalitesi

Diş implantı deyince insanların ilk baktıkları şeylerden birisi implantın kalitesidir. Diş implantının kalitesini belirleyecek şeylerin başında implantın yapıldığı malzeme ve yapılış teknikleri yani diş implantına uygulanan teknolojiler ön plana çıkmaktadır. Bir diş implantını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği kullanılan maddedir. Diş implantında kullanılan malzeme hafif ve sağlam olmalıdır. Günümüzde diş implantları ağırlıklı olarak titanyum malzemeden üretilmektedir. Titanyum implantlar hem sağlam hem de özgül ağırlığının düşük olması sebebiyle çok hafiftirler. Bu sebepten ağızda fazladan ağırlık yapmazlar. Ağızda kullanılan ağır aparatlar çeneyi yok yere yorar ve ağrılara dahi sebep olabilir. Titanyum, çok sert bir malzeme olması sebebiyle ancak alaşımlı olarak kullanılabilmektedir. Titanyum, alüminyum ile karıştırılarak şekillendirilebilir. Bu tarz implantlara kompozit implant adı da verilir. Dişinize implant tedavisi yaptırmayı düşündüğünüz ve doktorunuzla konuşmaya başladığınız andan itibaren ilk soracağınız şey implantın malzemesi olmalıdır.
İmplantın kalitesini belirleyen diğer önemli özellik de diş implantının yapılırken kullanılan teknolojidir. Diş implantları için alınan ilk patentin 1908 yılında Amerikada alınmış olduğu ve 1939 yılında ilk krom kobalt diş implantının duyurulduğu  düşünüldüğünde aslında diş tedavilerinde implantın ne kadar uzun süredir kullanıldığı konusunda bir fikir verebilir. Bu kadar uzun süredir kullanılan implantlar, her geçen yıl daha da iyileşerek hayatlarımızda yer bulmuştur. Bu süreçte implantlar hem şekil, hem kullanım kolaylığı hem de yüzey yapısı itibariyle büyük değişiklikler göstermiştir. Kullanılan diş implantı ağız içinde tutunabilmesi için yüzey olarak yüksek pürüzlülüğe sahip olmalıdır. Bu pürüzler rastgele değil ama belirli açılarla oluşturulmalıdır ki implant kemik ile bütünleşebilsin ve ilerleyen süreçte oynama, kayma gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmasın. Diş implant yüzeyleri için firmalar tarafından alınan bir çok patent bulunmaktadır. Her implant markasının kendi kullandığı yüzey sistemi olup bu yüzeyler implantın kalitesini doğrudan etkilemektedir.
İmplantın kalitesini belirleyen bir diğer nokta da diş hekiminin implantı monte ederken rahat ve kolay biçimde işini yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde üretilmesi gerektiğidir. Diş muayene koltuğu zaten insanların oturmayı çok sevmedikleri yerlerden olması sebebiyle ve ağzı açık olarak uzun süre kalmak insanı rahatsız ettiğinden dolayı operasyonların hızlı ve kolay olması istenmektedir. Seçeceğiniz implant diş hekiminizin işini kolay biçimde yapabilmesini sağlamalı ki ilerleyen günlerde bir müdahale gerekirse sizi de fazla zahmete sokmadan tedaviniz tamamlanabilsin.