Diş İmplantı Kimlere Yapılmaz

Diş implantı önemli bir tedavi şeklidir. Birçok diş hastası için etkili bir seçenek olan diş implantı herkes için uygun olmamaktadır. Bu yazımızda diş implantı kimlere yapılmaz detaylıca açıklamaya çalışacağız.

* Ergenlik çağını tamamlamamış bireylerin kemik oluşumu tamamlanmadığından, bu durumda olanlara diş implantı yapılmaz.  Bu yaşlar da diş kaybı olursa da yer tutucular kullanılarak kemik oluşumunun tamamlanması beklenir.

* Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören hastaların vücut dirençleri çok düşük olmaktadır. Vücut dirençleri ve savunma durumları çok zayıf olan hastanın, cerrahi bir uygulama olan implant yapımı sonunda enfeksiyon kapma riski bir hayli yüksektir. Bu sebepten dolayı kemoterapi ya da radyoterapi gören hastalara, implant tedavisi uygulamak çok riskli bir durum olur. Bu nedenle diş implantı yapılmaz. Kemoterapi ve ışın tedavisi hastalarının tedavileri bitmiş olsa dahi, implant uygulamaları için riskler devam eder.

* İmplant uygulamasında çene kemiği kalitesi ve kemik miktarı çok önem taşır. Titanyum implantlar belli uzunluk, çap ve şekillerde üretilir, çene kemiği durumuna göre diş hekimi implant için en uygun olan implantı seçer. Bazı hastalarda çene kemiği implant yapımına uygun olmayabilir. Böyle durumlarda diş hekimi cerrahi yöntem ile çene kemiğini implanta uygun hale getirir. Kemik kalınlaştırma ve güçlendirilmesi sağlanır.

* Alkol ve sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlar ve enfeksiyon riskini artırır. Sigaranın karbon monoksit ve toksit etkilerine bağlı bir vaziyette implantın kemik ile bütünleşmesine engel olur. Tedavi sonunda oluşacak yaranın iyileşmesini geciktirir ve kanlanmayı azaltıcı etkisi vardır. Sigara kullanan hastalara, sigarayı bırakmaları, bırakamazlar ise, en azından implant tedavisinden 1 ay öncesinde ve sonrasında sigara içmemeleri özellikle tavsiye edilir.

* Diyabet hastalığı olup, kandaki şeker düzeyi kontrol altında olanlara implant uygulaması yapılır. Kontrol altında olmayan diyabet hastalarına diş implantı yapılmaz. Çünkü risk içerir. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olur ve enfeksiyon riski artar.

* Kalp hastalığı olanlarda, doktoru ile görüşmeden implant yapılmamalıdır. Kalp pili kullanan hastalara implant uygulanmasında bir sakınca yoktur.

* Hipertansiyonu olan hastalarda ağrı, stres gibi durumlara karşı aşırı bir tepki oluşur. Hipertansiyonlu hastaların diş tedavisine başlamadan önce, kan basıncı ölçümü yapılmalı ve doktoru ile istişare yapılmalıdır.

* Kan pıhtılaşma sorunu olanlara, diş implantı yapılmaz.