Diş İmplantı Komplikasyonları

Başarılı implant uygulamalarında oluşan genel komplikasyonlar, ağrı, kızarıklık, şişlik, sızı, morarma, gibi belirtilerdir.

Komplikasyonlar genel olarak kısa sürelidir, çok şiddetli olmaz. Gerekli önlemler alınarak(soğuk kompres uygulaması, antibiyotik profilaksisi, antienflamatuar kullanımı, ağız gargarası kullanımı vs.) kısa sürede azalır ve geçer.

Bazı durumlarda diş hekimi bariz bir hata yapmamasına ve iyileşme olmasına rağmen enfeksiyon oluşabilir ve implant kaybı yaşanabilir. Bu tür diş implantı komplikasyonları, fark edilmeyen bir sterilite problemi kaynaklı ya da hastanın diş hekiminin tavsiyelerine uymaması sonucunda gelişmiş olabilir.

İmplant uygulamasında diş hekimi bazı kriterlere dikkat etmeyip bariz hata yaparsa çok daha ciddi ve ağır diş implantı komplikasyonları oluşabilir.

İmplantın doğrudan kendisinden kaynaklı, ciddi diş implantı komplikasyonu yoktur. İmplant ile ilgili ciddi komplikasyonlar, uygulama hataları ile oluşan komplikasyonlardır.

ÖNEMLİ İMPLANT KOMPLİKASYONLARI

* İmplant diş tedavisi diş minesinin içerisine bir vida yeri açılması ile uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle vida yerinin iyileşme süreci içinde, bazı travmalar olması kaçınılmazdır.

* Çene kemiğinde açılan yer sebebi ile şişlikler olması.

* Geniş sinüs perforasyonu, sinüse implant kaçırılması ve buna bağlı olarak sinüs iltihaplanması.

* Mandibüler sinir perforasyonu, mandibüler sinir yırtılması, mandibüler sinir alanına implant yerleştirilmesi ve buna bağlı olarak dudakta kalıcı hissizlik oluşması.

* Yanlış açıyla implant yerleştirmesine sebep olunarak, dişin çekilmek zorunda kalınması.

* Yeterli soğutma yapılmadığından çene kemiğinde oluşan yanık ve nekroz alanların oluşması.

* Yanlış implant uygulamalarına bağlı iltihaplanmalar ve bundan dolayı dikey ve yatay kemik kayıpları olması, Doku kayıplarının olduğu bölgede oluşan çökmeler ve birçok olumsuzluğa sebep olunması.

Bu tür diş implant komplikasyonları çok bariz cerrahi uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır.

İmplant uygulamaları bir yönüyle çok kolay ve basit bir cerrahi uygulamadır, ama bir yönüyle de çok ciddi ve hassas bir iştir. Yeterli bilgi birikim ve tecrübe olmaksızın yapılan cerrahi işlemler ağır ve ciddi, diş implant komplikasyonuna sebep olabilir. Bu komplikasyonların telafisi de çoğu kere zordur veya istenildiği seviyede olmaz. Örneğin dikey kemik kayıpları ve buna bağlı gelişen yumuşak doku kayıplarının telafisi yok denecek kadar azdır.