Diş İmplantı Malzemeleri

Diş İmplantı Malzemeleri

Diş implant malzemeleri, yapıları gereği oksitlenme, aşınma ve paslanma gibi durumlara karşı dayanıklı ve vücut tarafından sorunsuz ve kolayca kabul edilecek yapıda olmalıdır. Çünkü çene kemiği ile kaynama sürecine giren implant malzemesi sorun ortaya çıkarırsa, tedavi gören hasta için istenmeyen sonuçlar oluşmasına sebep olabilir.

Biyoaktif özellik gösteren malzemelerin, yapılan araştırmalar sonunda vücut ile uyum konusunda ve kemik gelişimine destek olmaları açısından bu alanda öne çıktıkları tespit edilmiştir. İmplant yapılırken, uygulamanın yapılacağı kemik ile uyum sağlayacak özellikte olacak bir malzeme seçilmelidir. Bu özellikte seçilecek olan diş implant malzemeleri kemik üzerinde bir etkiye sebep olmayacağı için, en az şekilde risk taşıyacaktır. Ayrıca yanlış müdahale yapılmasında dokuda iltihaplanmaya sebep olabilecek malzeme çeşitleri de mevcuttur. Diğer bir malzeme çeşidi ise, uygulandığı bölgede kemiğin malzeme ile bütünleşmesine imkân sağlayan materyallerdir. Bundan dolayı yapay diş kökleri için öncelikli olarak titanyum tercih edilir.

Ayrıca aynı özellikleri taşıyan porselen, tantalyum, polimer malzemeler, kobalt ve krom alaşımları, altın alaşımları, gümüş alaşımları ve çelik malzemeler gibi maddeler de implant yapımında kullanılan malzemeler arasındadırlar.

Doktorun diş implant malzemeleri konusunda tercih yapması, birçok konu ile bağlantılıdır. İmplantın yapılacağı çene yapısı, uygulanacak olan cerrahi operasyon ve tekniği, hastanın kemik uyumu, implant malzemesinin uygulanacak bölgede kemik yapısı, kemiğin göstermesi gereken tepkileri, kemiğin oluşacak baskıya ve de ağırlığa dayanma direnci gibi birçok faktör bu malzemelerin seçiminde rol oynarlar.

Dünya genelinde implant üretimi yapan yüzlerce firma ve bu firmaların ürettikleri farklı yapılarda diş implant malzemeleri düşünülünce, implant uygulamasını yapacak olan diş hekiminin seçmiş olacağı implant modeli çok önem kazanır. Ameliyat yapılacak yerin durumuna göre uzun, dar ve geniş yapıdaki diş implant malzemesi hekim tarafından tercih edilir.

Diş implantlarının birçok çeşidi vardır. Günümüzde en fazla kullanılan implant çeşidi, vida şeklinde olan implantlardır. Diş implantların seçilmesi yerleştirildikleri alan ve destek dokularına göre belirlenir.

Çeşitleri:

  • Subperiostal implantlar
  • İntramukozal insertler
  • Endosseöz implantlar
  • Endodontik stabilizatörler
  • Transosseöz implantlar