Diş İmplantı Nasıl Çıkarılır

diş implantı nasıl çıkarılır

İmplant tedavisi için kullanılan metal saf titanyumdur. Bu titanyumdan üretilen implant uygulama sonrasında çene kemiği ile kaynamayı çok kısa bir sürede, başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Aynı konumdaki diğer tedavi uygulamalarına göre tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de budur. İmplant yerleştirme ameliyatı sınırlı uyuşturma ile yapıldığı için hasta ağrı, ya da acı hissetmez. Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, implant malzemesine iyi bakılır ise, ağız ve diş sağlığına dikkat edilirse, çok uzun süreler sağlam kaldığı ortaya çıkmıştır.

İmplant diş, iyi bir ağız bakımı ve düzenli diş muayenesi yapılır ise 40 yıla kadar kullanılmaktadır. Bunun yanında, birçok implant üreticisi firmalar, üretimini yaptıkları implant ürünleri için ömür boyu garanti veriyorlar. İmplant uygulaması öncesinde uygun tetkiklerin yapılması ile çene kemik yapısının yoğun olduğu alanlarda implantın kemikle kaynama başarısı bir hayli yüksektir.

  • Kalitesiz malzeme kullanılmasında diş implantı çıkarılır.
  • İmplantın kemik yoğunluğunun az olduğu ve çene yapısının dar olduğu bölgelere, ya da uygun olmayan bir yere yerleştirilmesi sonucunda diş implantı çıkarılır.
  • Gerekli tetkiklerin yapılmadığı durumlarda ( kanamayı durdurmanın zor olduğu durumlarda, şeker hastalığı gibi)diş implantı çıkarılır.
  • Hasta olan kişinin, kemik yapısının tam olarak oturmadığı durumlarda diş implantı çıkarılır.

İmplant uygulanan bölgede enfeksiyon, implant malzemesinin çene kemiği ile kaynama sağlamaması, geçmeyen kanama ve geçmeyen yaralar gibi durumlar olabilir ya da implant kullanma süresini doldurmuş olabilir. Böyle durumlarda implant çıkarma işlemi ile, implant bulunduğu yerden çıkartılır. İyileşme süresi sonunda hasta olan kişinin istemesi halinde ve hastanın çene yapısının müsait olması halinde yeni bir implant takılır.

İmplant çıkarma işlemi, implant uygulaması gibi kolay ve rahat bir şekilde yapılır. Hasta olan kişinin ağız dokusunun, implant malzemesini reddetmesi belirtileri kısa zaman içinde belli olur. Bundan dolayı çene kemiği ile kaynamayan implant kolay bir şekilde çıkarılır ve yeniden implant takılması istenirse 3-6 ay gibi bir iyileşme zamanının geçmesi beklenir. İyi bir operasyon yapılır ve gerektiği gibi bir bakım yapılırsa implantın kemik ile kaynaması çok kolay olur. Aksi durumlar da ise, hastanın gereksiz korkuya kapılması için bir sebep yoktur.