Diş İmplantı Nasıl Sökülür

İmplant uygulamasında saf titanyum kullanılır. Bu materyal tedavinin yapıldığı bölge ile kaynaşmayı en kısa zamanda ve başarılı bir şekilde yerine getirir. Bu özelliği, diğer tedavi yöntemlerine göre tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesidir. İmplant yerleştirme uygulamaları sınırlı uyuşturma ile yapıldığı için hasta olan kişi acı ve ağrı hissetmez. Yapılmış olan araştırmalar sonucunda implant malzemesinin, bakımına, ağız ve diş sağlığına dikkat edildiği durumlarda çok uzun zaman sağlam kaldığı tespit edilmiştir. İmplant diş, dikkatli bir ağız bakımı ve düzenli şekilde yapılan kontroller ile 40 yıl kadar kullanılabilir. Birçok implant firması, implant ürünleri için ömür boyu garanti vermektedir. Uygulama öncesinde yeterli tetkikler ve araştırma yapılırsa, kemik yapısının yoğun olduğu bölgelerde implantın kemik ile kaynama oranı bir hayli yüksek olur.

DİŞ İMPLANTI HANGİ DURUMDA ÇIKARTILIR

  • İmplantın kemik yoğunluğunun az olduğu ve çene yapısının dar olması gibi bir uygunsuz yapıya yerleşmesi.
  • Gerekli olan sağlık kontrollerinin yapılmadığı uygulamalarda ( kanamanın kontrol altına alınamadığı şeker hastalığı gibi).
  • Diş hekiminin hata yapması sonucunda çıkartılır.
  • Kalitesiz malzeme kullanılması sonucunda çıkartılır.
  • Hasta olan kişinin, kemik yapısının oturmamış olduğu durumlarda.
  • Hasta olan kişinin, gereken bakımı yapmadığı durumlarda çıkartılır.

İmplant uygulanan bölgede enfeksiyon, geçmeyen kanama durumları, implant malzemesinin kemik ile kaynamaması ve iyileşmeyen yara durumları olabilir, ya da implant doğal ömrünü doldurmuş olabilir. Böyle durumlarda diş implantı çıkarma işlemi ile bulunduğu yerden çıkarılır. Uygun iyileşme sağlandığı takdirde, hasta olan kişi isterse yeniden bir implant takılabilir.

Diş implantı çıkarma işlemleri, implant yapmak kadar kolay bir işlem olup, hasta olan kişinin rahat olması sağlanarak kolay bir şekilde yapılır. Hastanın ağız yapısının implant malzemesini reddetmesi gibi durumlar kısa zaman da ortaya çıkar. Bundan dolayı kemik yapısı ile tam uyum sağlamayan diş implantı çıkartılır ve uygun olduğu zaman da 3 ile 6 ay gibi iyileşme süresinin sonunda yeni bir implant takılabilir.

İmplantlar uygun olan şartlarda ve gerekli bakımların yapıldığı durumlarda, implantın kemik ile kaynaması çok kolaydır. Ancak aksi durumlarda diş implantı çıkartılır ve hastaların korkmaları için bir sebep yoktur.