Diş İmplantı Ne Demek?

diş implantı ne demek

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine, hemen aynı özellikte olan yapay dişlerin yapılması işlemidir. İmplant uygulaması yapılmasının en büyük faydası implant proteze sahip olmaktır. Kaybedilen dişlerin yerine yapılacak doğru uygulama ile çok zaman hastaların kendi dişlerinden daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Uzun yıllar boyu bu dişleri kullanmak mümkün olmaktadır. Hastalar bu dişlere kendi dişleri bakım yapmakta ve sorunsuz olarak kullanmaktadır. Diş çekiminin hemen sonrasında yapılacak olan implant ile kemik erimesi azalır ve sonra durur. Kemiğin korunması da hasta için önemli bir avantajdır.

DİŞ İMPLANTI TÜRLERİ

Endosteal implantlar: Bu implantlar cerrahi yöntem ile çene kemiğine yerleştirilir. Sonra diş etinin iyileşmesi ile ikinci bir işlem ile dişeti şekillendirilir. Son aşamada ise, köprüler veya protezler implanta bağlanır. Pratikte en fazla bu implantlar kullanılmaktadır.

Subperiosteal implantlar: Bu implantlar diş eti dokusunun alt kısmına çene kemiğine yerleştirilir. Metal çerçeveden meydana gelirler. Diş eti iyileşince metal çerçeve çene kemiğine sabit duruma gelir. Metal çerçevenin materyali diş etinden dışarı çıkar. İmplantlar buralara monte edilir. En çok kullanılan vida şeklinde olan türleridir.

DİŞ İMPLANTI KİMLERE UYGULANIR?

Hasta olan kişilerin diş implantlarını yerleştirecek kemik yapısının bulunması durumunda ve yaraların iyileşmesine engel olacak bir hastalık olmadığı takdirde, istenildiği kadar implant yapılabilir. Yerleştirilecek implantların belirli boyu ve genişliği vardır. Çene kemiği bunları alacak konumda olmalıdır. Diş implantı tedavisinin başarısı, çene kemiğinin durumuna bağlıdır. Tedavi esnasında ve tedavi sonrasında diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Ayrıca implant uygulaması için kemik gelişimini tamamlamış olmak gerekir.

Diş implant tedavisinde anestezi uygulaması ile hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmeden tamamlanır. Uygulamadan sonra olabilecek ağrı durumu, bir ağrı kesici ile giderilir. Bu tedavide hissedilen ağrı normal bir diş çekimi sonrasında oluşan ağrı kadardır. İmplant yerleştirildikten sonra 3 ay kadar bir süre içerisinde iyileşme sağlanır. Bu iyileşme sürecinde hastalar geçici protezler ile yaşamlarına devam ederler.

Kalıcı protezlerin yerleştirilmesi protezin şekil ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Bu protezler bazı durumlarda sabit olarak yapılır ve hasta kendi dişi gibi kullanır. Bazı zamanlarda da hastanın takıp çıkaracağı şekilde damak protezleri uygulanır.