Diş İmplantı Ne Kadar Sürede Takılır?

diş implantı ne kadar sürede takılır

Diş implant tedavisi genel olarak sadece diş kaybında değil, aynı zamanda diş etleri dibindeki kemiklerde hasar olursa, ya da yaşlılığa bağlı olarak çene kemiğindeki değişikliğe bağlı olarak, bütün dişlerin kaybedildiğinde uygulanacak en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Diş implant tedavisi, ilk olarak çene kemiğine yapay bir protez yerleştirilmesi ve arkasından çene kemiği ile kaynaşarak kemikleşen bölge üzerine takılan yapay diş uygulaması yapılarak gerçekleşir. Bu uygulama yapay dişin çene kemiğine yerleştirilmesi ile başlar. Bu süre yaklaşık olarak 10 dakika ile yarım saat arasında değişir. Daha sonra uygulanan yapay tabanın kemikleşme süreci, dişlerin yerleştirilmesi, tamamen sorunsuz bir çene için ve diş kullanımı süreci için ise yaklaşık olarak 3 ay ile 8 aya kadar değişen bir zaman alır.

Diş implant takılması, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Her hasta çok farklı bir durum olmadığı takdirde aynı aşamalardan geçer. Bu süreçte, ilk aşamada çene kemiği uygun olmaması durumunda kemiğin tedaviye uygun hale gelebilmesi uzun bir süre alabilir ve bu süre 6 ay kadar olabilir.

İkinci aşamada diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı diş implantının takılması cerrahi işlem ile gerçekleşir. Bu cerrahi operasyona, hastaya genel olarak sınırlı uyuşturma ile başlanır. Ancak hastanın durumuna göre gerek duyulursa genel anestezi de uygulanabilir. Anestezi ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra hazırlanan dişler eksik olan diş yerlerine yerleştirilir. Cerrahi işlem tamamlanır ve bekleme sürecine geçilir. Hastanın durumuna göre, 6 haftadan başlayarak, 6 aya kadar olan bir süreçtir.

Diş implantı takılması, 6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen uzun ve sabır isteyen süreçtir. Belli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve gerek görülürse röntgen çekilir ve diş köklerinin durumu yakından takip edilir.

İmplant tedavisi hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem esnasında çene kemiğinin uygun hale getirilmesi ile, diş implantı takılması toplamda 9 ayı bulmaktadır.