Diş İmplantı Neden Düşer

Diş İmplantı Neden Düşer

 

İmplant günümüz diş hekimliği tedavileri arasında çok önemli bir yer almıştır. Fakat en önemli şey ise her vakaya implant yapılabilir gözü ile bakmadan, hastanın ağız içi ve genel sağlığı için en doğru tedavi olduğunda emin olunca uygulanmalıdır. Risk içeren durum olduğu tesbit edilirse, implant tedavisine alternatif protetik yaklaşımlar, hastaların hem zaman kaybetmelerinin önüne geçer hem de gereksiz maliyetlere katlanmak zorunda kalmazlar.

Hastaların asıl isteğinin vida değil, gerek estetik, gerekse kullanım açısından rahat ve tatmin edici özellikte bir diş olduğu unutulmamalıdır.

Dünyada implant uygulamaları her geçen gün çoğalmaktadır. Bu durum implant üreten firmaların da sayısını artırmıştır. Bu durum rekabet ortamını sağlamıştır. Bu rekabet ortamı da hem implant kalitesini artırmış ve yüzey özelliklerini yükseltmiş, hem de implantların üretim maliyetlerini düşürmüştür. Gelişen teknikler ve cerrahi setlerle uygulama diş çektirmekten daha kolay bir duruma gelmiştir.

Üstüne diş yapılabilecek kadar sağlıklı veya kemiğe sıkı yapışmış ama özelliğini ve fonksiyonunu kaybetmiş bir dişin altında bulunan implantın hasta olan kişiyi memnun etmesi beklenemez. En önemli olan da güven duygusunun devam etmesidir.

Tıp biliminde, özellikle cerrahi branşlarda % 100 başarı diye bir şey söz konusu değildir. Sadece tecrübeli hekimlerle, tıbbi temizlik kurallarına uyarak, doğru teşhis ve tedavi planlaması ışığında gerçekleşen operasyonlarda başarı şansı % 95’dir. İmplant da cerrahi bir işlemdir ve dolayısıyla diş implantının düşmesi olasıdır.

Diş implantı düşmesinde iki ana sebep vardır; Tıbbi başarısızlık ve hastalara yönelik sebeplerdir. Tıbbi başarısızlığın kaynağı yanlış tanı ve bilgi olarak yeterli olmayan hekimler tarafından yapılmasıdır. Operasyonda hijyen kurallarına tam olarak uyulmaması gibi sebepler cerrahinin başarı oranını düşürür. Hastalara bağlı olan faktörlere bakılacak olursa, ağız temizliğine özen gösterilmemesi, sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı ve hekim tavsiyelerine uyulmaması gibi sebeplerle diş implantları düşebilir.

İmplant yapılan bölgedeki kemik iyileşmesi 3-4 ay gibi bir süre beklenir. Daha sonra implant uygulaması yenilenir. Fakat implant, hekimin tavsiyelerine uyulmadığı, ağız temizliğine özen gösterilmediği ve hastanın sigara kullanması sonucu sebeplerle diş implantı düşer ise hasta olan kişinin yaşam şeklini değişmeden tekrar implant uygulanması doğru değildir.