Diş İmplantı Nedir

diş implantı nedir

Diş implantı, eksik olan dişler yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılan vidalardır.

Diş implantları, küçük bir cerrahi müdahale ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemden yaklaşık olarak üç ay gibi bir sürede tam olarak çene kemiğine tutunur. Bu tutunma işlemi gerçekleştikten sonra implantlar gerçek bir diş kökünün yerini alır ve üzerine yapılacak olan protezi taşımaya hazır hale gelmektedir.

Diş implantı, insan vücudu ile tam olarak uyumlu küçük titanyum vida ve üzerine gelen abutment ile birleştikten sonra bir kuron yapılır ( porselen veya zirkonyum) tedavi tamamlanır.

Titanyum vida doğal diş kökünün vazifesini yapmak için geliştirilmiş çene kemiğine son derece uyumlu olan bir yapay diş köküdür. İmplant tedavisi bir diş veya birden fazla olan diş kayıplarında rahat olarak uygulanmaktadır. İmplant tedavisi olan hasta, aynı gün normal yaşamına devam etmektedir.

Diş implantı tedavisine klinik ortamında, lokal anestezi ile başlanır. Cerrahi operasyonlara karşı hassas olan hastalara ise sedasyon ve lokal anestezi yapılarak implant işlemlerine başlanır. Anestezi işleminden sonra, cerrahi işlemle diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkar. Ortaya çıkan çene kemiğine öncelikle küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber deliği yavaş olarak genişletilir ve implantın yerleştirileceği duruma uygun hale getirilir. Çene kemiğinin deliğinin kademeli olarak genişletilmesi sayesinde kemik üzerinde oluşacak travmatik etki azaltılır ve daha sonra çene kemiğinde açılmış olan boşluk alana implant vidalanarak yerleştirilme işlemi tamamlanmış olur.

İmplant vidasının yerleşmesinden sonra bölgedeki implantın kemikleşmesi ve implant yapılan bölgenin iyileşmesini bekleme süresince implant üzerine korumak amacıyla bir kapak vida yerleştirilir. Açılmış olan dişeti dikilerek kapatılır ve bekleme sürecine geçilir.

Yaklaşık iki ya da üç ay sonra, koruyucu vida çıkartılır ve implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron, dişetinin doğal olarak kendini şekillendirdiği ve çevresinde büyüyen bir şablon olarak görev yapar. Dişeti şekillendikten sonra geçici kuron, kalıcı kuronla değiştirilerek tedavi işlemi tamamlanmış olur.

Diş implantı için üst yaş sınırlaması yoktur. Bununla beraber büyüme ve gelişimini tamamlamayan çocuklarda ve gençlerde tercih edilmemektedir.