Diş İmplantı Olanlar MR Çektirebilir Mi?

Diş İmplantı Olanlar MR Çektirebilir Mi?

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Figen Binokay, yaptığı açıklama da “ 3 boyutlu röntgen” olarak da adlandırılan MR cihazının, çok sayıda hastalığın teşhisinde ve detaylı incelenmesinde kullanıldığını, ancak bazı durumlarda kullanmanın sakınca yaratabileceğini bildirdi.

Dr. Figen Binokay, diş implantı olanların MR  çektirebilir mi  sorusuna, vücudunda kalp pili de dahil, diş tedavisi ile ortopedik amaçlı implant ve protez bulunan kişilerin, MR cihazına girerken dikkatli olmaları gerektiğini, özellikle kalp pili kullanan kişilerin, MR cihazının pili etkisiz hale getirmesi sebebi ile hayati tehlikeler ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Bazı metal implantlar hasta için tehlike yaratmasa da, manyetik alan yaratması sebebi ile MR kullanımını engellediğini dile getiren Binokay, bu sorunun özellikle eski tip metalden yapılan implantlarda yaşandığını vurguladı.

Vücudunda kalp pili veya implant gibi metaller bulunanların MR’ a girebilmeleri için tedavi gördükleri doktorlarından yazılı izin belgesi istendiğini belirtti. Binokay, aksi durumda olabilecek tehlikeler sebebi ile hastanın MR’ a girmesine izin verilmediğini söyledi.

Son zamanlarda MR uyumlu titanyum alaşımlı implantlar sayesinde MR çekimindeki sıkıntıların aşıldığını belirten Binokay, vücuduna implant takılacak kişilerin MR uyumlu titanyum ve titanyum alaşımlı olanları tercih etmeleri daha uygun olacaktır demiştir.

Son yıllarda üretilen titanyum alaşımlı diş implantı olanların MR çektirmelerinde bir sakınca olmadığı anlaşılmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Doç. Dr. Şeref Ezirganlı, “İmplantın hastaya sağladığı konfor, estetik görünüm, çenede kemik erimesini engellemesi, uzun ömürlü olması ve daha iyi çiğneyebilmeye imkan sağlaması nedeni ile ağız ve diş sağlığında uygulanan en doğru ve tatmin edici tedavi yöntemidir.” demektedir.

İmplant uygulamaları hakkında soruları yanıtlayan Ezirganlı;

“MR çekimi sırasında oluşan manyetik alandan dolayı mıknatıs özelliği olan MR cihazı kendine doğru çeker. Dolayısıyla mıknatıs özelliği olan demir, çelik gibi materyaller bulunduran kişilerde MR çekilmez. İmplant titanyumdan üretilir ve titanyumun mıknatıs özelliği yoktur. Dolayısıyla diş implantı olanların MR çektirilmesinde her hangi bir engel yoktur. Tomografi çekilmesinde ise, mıknatıs olması ya da olmamasının her hangi bir önemi yoktur. İmplant sonrası tomografi de çekilebilir” demiştir.

Diş implantı olanların MR çektirmesinde hiçbir mahsur olmadığı açık olarak görülmektedir.