Diş İmplantı Riskleri

DisİmplantiRiskleri

Diş tedavi yöntemlerinden birisi olan diş implantı, bazı durumlarda risk oluşturabilmektedir. Aşağıda diş implantı riskleri açıklanmaktadır.

18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ OLANLARDA

Ergenlik çağını tamamlamamış bireylere kemik oluşumu tamamlanmadığından dolayı tavsiye edilmez. Bu durumda implant yapılması sakıncalıdır. Küçük yaşlarda diş kaybı olsa bile yer tutucular kullanarak kemik oluşumunun tamamlanmasını beklemek gerekir.

KEMOTERAPİ VE RADYOTERAPİ GÖRENLER

Kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi olan hastaların vücut dirençleri çok düşer. Vücut direnci ve savunması çok zayıflayan bu tip hastaların, cerrahi bir uygulama olan implant tedavisi sonunda enfeksiyon kapma riski bir hayli yüksek olur. bu sebeplerden dolayı kemoterapi ve radyoterapi gören hastalara implant tedavisi uygulamak çok risklidir.

DİYABET HASTALARI

Kontrol altında olmayan şeker hastaları, implant yapımı için riskli olan gruplar içindedir. Şeker hastalarının doku iyileşmesi yavaş olduğu için, enfeksiyon riski bir hayli yüksek olur.

Kandaki şeker oranları kontrol altında olan şeker hastalarına implant tedavisi uygulanabilir. Şeker hastalarında cerrahi operasyon alanı çok küçük tutulur. İmplant tedavisi gören hastaların ağız hijyenine çok önem vermelidir. Diyabet hastaları diş hekimi kontrollerini düzenli bir şekilde yerine getirmelidir.

ÇENE KEMİĞİNİN DURUMU

İmplant tedavisinde çene kemiğinin miktarı ve kalitesi çok önem taşır. Titanyum implantlar belirli uzunluk, çap ve şekillerde üretilir. Hastanın çene kemiğinin durumuna göre diş hekimi en uygun olan implantı seçer.

Bazı hastaların çene kemiği implant yapımı için uygun olmayabilir. Böyle durumlarda diş hekimi ileri cerrahi metodlar kullanmak suretiyle, çene kemiğini implant yapılması için uygun hale getirir.

ALKOL VE SİGARA KULLANMAK

Sigara kullanan kişiler, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlarlar. Bu durum da enfeksiyon riskini artırır. Sigara içmek, karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak, implantın kemik ile bütünleşmesine zarar verir. Yara iyileşmesini geciktirir ve kanlanmayı azaltır.

KALP HASTALARI

Kalp rahatsızlığı olan hastaların, doktoru ile görüşülmeden implant uygulaması yapılmamalıdır. Kalp pili kullanan hastalar için implant yapılmasının bir sakıncası yoktur.

HİPERTANSİYONLU HASTALAR

Hipertansiyonlu hastalarda ağrı ve stres gibi durumlarda, aşırı tepki söz konusu olabilir. Diş tedavisi esnasında kan basıncı akut olarak yükselir ve kalp yetmezliği, felç ve kanama gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı tedaviye başlamadan önce kan basıncı ölçülmeli ve doktoru ile görüşülmelidir.

Kan pıhtılaşma hastalığı olanlar için, implant risk oluşturur. Bundan dolayı yapılmaz.