Diş İmplantı Sonrası Yapılması Gerekenler

diş implantı sonrası

Diş implantı sonrasında cerrahi işlem yapılan bölgede şişlik olabilir, bu durum normal olarak görülür. Çene kemiğinde implantın yerleşmesi için açılan yuva ve dişeti, hafif de olsa bir travmaya sebep olur. Operasyonu yapan diş hekimi bu bölge için şişlik beklediğinden dolayı implant yapılan bölge için buz kompresi yapılmasını ister. Tedavi uygulanan kişi buz torbasını ağız dışından implant bölgesine 3-5 dakika tutar, 10 dakika dinlendirerek tekrar uygular. Bunu belli aralıklarla tekrar eder ve bunun sonucunda şişlik belirli bir şekilde azalır.

BESLENME

Diş implantı sonrası beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Titanyumdan yapılan implantın çene kemiğine kaynaması için, sıcak ve soğuk olmayan yumuşak gıdalar ile beslenerek implantın uyum sağlama sürecine zarar vermemeye dikkat edilmesi gerekir. Oda sıcaklığında çorba, meyve suyu, yoğurt, kaynamış yumurta, yumuşak et, süt, peynir, muhallebi ve ekmeğin yumuşak kısımları gibi yiyecekler tüketmek gerekir. Beslenmeyi güçlendirmek istenirse taze meyvelerden sıkılmak suretiyle tüketmek gerekir.(kivi, elma, portakal, greyfurt, çilek gibi)

Diş implantı sonrasında, tedaviyi yapan diş hekimini tavsiyelerine uymak gereklidir.

Tavsiyelere uyulduğu zaman implant tedavisi başarılı olur. Başarılı olan bir implant operasyonundan sonra diş hekiminin söylediklerine özen gösterildiği takdirde iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Diş hekimi 10 gün kadar bir sürede sıcak, soğuk ve sert gıdalardan uzak durulmasını ve yumuşak gıdalarla idare edilmesini isteyecektir.

SERT GIDALARDAN UZAK DURMALI

Diş implantı sonrasında dişeti düzelene kadar beklemesi gerekli olan dikişlerin darbe almaması çok önemlidir. Dikişler alınana kadar sert gıdalar tüketmemeli ve bu bölgeye baskı yapacak olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Şayet implant tek tarafta yapılır ise, implant yapılmayan bölgenin kullanılması daha yerinde olur.

AĞIZ BAKIMI

İmplant ameliyatı sonrasında ilk iki gün ağız bakımı çok önemlidir. İmplant sonrası bir gün boyunca ağız çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır. Ağız içerisinde basınç oluşturacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Ağız temizliği yaparken fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli davranmak gerekir.

Mümkün olduğu kadar yavaş hareketler ile yapılmalıdır. İmplant bölgesini de nemlendirilmiş pamuk bez ile temizlemek gerekir.