Diş İmplantı Sonrası Ağrı

Ağız ve diş sağlığı alanında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri, implant tedavi yöntemidir. İmplant, hastanın eksik ya da hasarlı olan bölgesine, uygun materyallerle diş kökü yerleştirme işlemidir. İmplantın ana maddesi titanyumdur. Bu uygulama esnasında operasyonun gerektirdiği şekilde çene kemiğinde açılma işlemi yapılır. Diş implantı diğer tedavi yöntemlerine göre birçok avantajlara sahiptir. Estetik kullanım açısından hiçbir zararı olmaz.

İmplant çok beğenilen bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, yine de hastalar implant tedavisinde olabilecek, diş implantı sonrası ağrı konusunda endişe duyarlar.

DİŞ İMPLANTI AĞRI YAPAR MI?

İmplant operasyonu yapılırken genel olarak sınırlı uyuşturma yapılır. Bazı durumlarda da genel anestezi uygulanır. Bundan dolayı diş implantı ameliyatı esnasında herhangi bir ağrı duyulmaz.

Operasyon esnasında diş eti ve çene kemiği açıldığı için bu operasyona bağlı olarak hafif şekilde ağrı hissedilebilir. Diş implantı sonrası ağrı, hem normal hem de çok hissedilmeyen bir ağrıdır. Tedaviyi yapan hekimin vereceği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıların etkisi giderilir.

Diş implantı sonrası ağrıların yaşanmaması için, en önemli görev hastaya düşmektedir. Ağız içerisinde olabilecek bakterilerin, yeni yapılan implant bölgesinde sebep olabileceği çeşitli sorunların önüne geçmek için, doktorun vereceği antibiyotik ilaçları düzenli ve doğru bir şekilde kullanmalıdır.

Uzun dönemde hasta olan kişilerin, ağız ve diş sağlıklarına gerekli özeni göstermeleri çok önemli bir durumdur. İlk olarak antibiyotik ilaçlar diş hekiminin tavsiyesi doğrultusunda kullanılmalıdır. Çeneyi zorlayacak hareketlerden uzak durmalı, özellikle sigara içilmemelidir.

İmplant konusunda tecrübeli bir hekim, kaliteli implant malzemesi, iyi sterilize edilmiş operasyon aletleri, doğru operasyon ve bunların yanında hasta olan kişinin hekim tavsiyelerine itinalı şekilde uyması, ağız ve diş sağlığına önem vermeleri sayesinde, bir çok hastanın çekinmesine neden olan diş implantı sonrası ağrıların hiç birisi yaşanmaz.

İmplant tedavisinin, normal bir diş çekiminden biraz zor olduğu gerçektir. Fakat doktor kontrolünde olduğu için ve operasyonun hemen sonrasında olabilecek hafif ağrılar normaldir.

Uzman bir doktor, doğru operasyon, kaliteli malzeme ve hastanın gerekli özeni göstermesi ile diş implantı sonrası ağrı korkusu tamamen yersizdir.