Diş İmplantı Sonrası Enfeksiyon

Diş İmplantı Sonrası Enfeksiyon

Diş implant tedavisinde kullanılan ileri teknoloji sayesinde, operasyonlar kolay bir şekilde yapılmakta ve titanyumdan üretilen implant diş, kemik ile kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Ancak her operasyonda olduğu gibi, implant diş operasyonunda da bazı enfeksiyon riskleri vardır.

İmplant tedavilerinde enfeksiyon kapma durumu, genel olarak hasta olan kişinin hekim tarafından verilen tedavi ve önlem amaçlı ilaçları eksik kullanması ya da hiç kullanmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hastanın implant sonrası bakımına gereken önemi vermemesi gibi durumlarda çıkar. Bunun yanı sıra alkol ve sigara tüketimi ile implantın yapımında protezin hatalı yerleştirilmesi de diş implantı sonrası enfeksiyona sebep olabilir.

Diş implantı sonrası, ameliyata bağlı olarak kısa süreli yüz kısmında şişkinlik olabilir. Bu normal ve beklenilen bir durumdur. Fakat iki günden sonra geçmeyen şişlik, diş implantı sonrası enfeksiyonun ilk belirtisidir. Bunun yanında hastanın ateşinin yükselmesi, ameliyat bölgesinden irin akması, implant tedavisinin uygulandığı diş etinde şişlik gibi durumlar enfeksiyonun diğer belirtileridir.

İmplant yapılan dişeti dokusundaki iltihaplanmalara peri implantitis denir. Bu hastalığın, diş etinde kanama, kızarıklık ve apse gibi belirtileri olur. Peri implantitisin ileri aşamalarında iltihap olan bölgede kemik erimesi oluşmasına sebep olabilir. Diş etlerinde oluşan bir hastalık, implanta takılan protezin özelliği, implant operasyonu sonrasında alkol ve sigara gibi ürünleri kullanmaya devam edilmesi, ağız içi hijyen kurallarına özen gösterilmemesi gibi sebepler bu sorunu tetikler. Hastalık fark edilmez ise ya da tedavi edilmezse, hasta olan kişi implant, protez kaybı ve kemik erimesi gibi sorunlarla karşılaşır.

Diş implantı sonrası enfeksiyon ve peri implantitisin tedavisinde erken teşhis konulması çok önemlidir. Çünkü erken teşhis yapılırsa, implantın yapıldığı bölge sterilize yapılarak ve antibiyotik ile tedavi etme şansı olur. Eğer ki teşhis koymada geç kalınırsa implantın çıkarılması söz konusu olur. İmplant çıkartılması o kadar da korkulacak bir durum değildir. Çünkü implant çıkartılması zor değildir ve bu işlem esnasında hasta acı hissetmez. Enfeksiyonun kemik üzerindeki etkisine göre iyileşme süresi 6 ay kadar sürer. Bunlar sonucunda kemiğin durumuna göre güçlendirme tedavisi ile implant tekrar takılır.

Diş implantı sonrası enfeksiyon oluşmasında, diş kaybı ve implantın yenilenmesi söz konusu olabilir. Ancak implant yeniden yapılır ve riskler ortadan kalkar.