Diş İmplantı Sonrası Komplikasyonlar

dişi implantı sonrası komplikasyonlar

Genel olarak başarılı implant tedavilerinde oluşabilecek genel komplikasyonlar, Ağrı, şişlik, sızı, kızarıklık ve morarma gibi belirtilerdir.

Komplikasyonlar çok şiddetli olmaz. Genellikle kısa süreli geçer. Gereken önlemleri alarak (soğuk kompres uygulaması, antienflamatuar kullanımı, antibiyotik profilaksisi, ağız gargarası v.s) kısa bir zaman zarfında azalır ve geçer.

Bazı vakalarda implant tedavisini yapan diş hekimi, hata yapmamasına ve iyileşme olmasına rağmen enfeksiyon gelişebilir ve implantın kaybı söz konusu olabilir. Bu şekilde diş implantı komplikasyonları, fark edilemeyen bir sterilite sorunu kaynaklı, ya da hastanın diş hekiminin tavsiyelerine uymaması sonunda gelişmiş olabilir.

Diş implant tedavisinde diş hekimi bazı kriterlere uymayıp belirli hatalar yaparsa çok daha ciddi sonuçlar ve diş implantı komplikasyonları ortaya çıkabilir.

İmplantlar titanyumdan yapılırlar. titanyum insan vücudu ile son derece uyumlu olan bir maddedir. Bundan dolayı implantın kendisinden kaynaklı, ciddi bir diş implantı komplikasyonu yoktur. Ancak implant ile ilgili ciddi komplikasyonlar, uygulama hataları sonucunda oluşan komplikasyonlardır.

ÖNEMLİ DİŞ İMPLANTI KOMPLİKASYONLARI

  • Diş implantı uygulaması çene kemiği içerisine bir vida yeri açılması ile yapılır. Bundan dolayı vida yerinin iyileşme süresi içerisinde bazı sıkıntılar olması kaçınılmaz normaldir.
  • Çene kemiğine açılan boşluk sebebi ile şişlikler olur.
  • Yanlış açı ile implant yerleştirilmesine neden olunarak, dişin çekilmesi zorunda kalınması
  • Geniş sinüs perforasyonu, sinüse implant kaçırılması ve buna bağlı olarak sinüs iltihaplanması.
  • Mandibüler sinir perforasyonu, mandibüler sinir alanına implant yerleştirilmesi ve buna bağlı olarak dudakta kalıcı hissizlik oluşması.
  • Yeterli soğutma yapılmadığı için, çene kemiğinde oluşan yanık ve nekron alanların oluşması.
  • Yanlış implant uygulamalarına bağlı iltihaplar ve bundan dolayı yatay ve dikey kemik kayıplarının olması, doku kayıplarının oluştuğu bölgede çökme ve birkaç olumsuzluğa neden olunması.

Diş implant komplikasyonları çok bariz olarak, cerrahi uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır. İmplant tedavisi, bir yönü ile çok kolay, ama bir yönüyle de çok hassas ve ciddi bir işlemdir. Yeterli bilgi birikim ve tecrübeli olmayan kişiler tarafından uygulama yapmaya çalışılırsa ağır ve ciddi diş implant komplikasyonuna sebep olunabilir.