Diş İmplantı Takımı Zor Mudur?

diş implantı takımı zor mudur

Halk arasında ‘ çivi diş’ olarak bilinen implant, artık eskisi gibi sıkıntılı değil.

Diş Hekimi Altuğ Serçe, “ Yeni teknoloji sayesinde bir implant yerleştirmek için altı dakika yetiyor. Diş çekmekten bile kolay hale geldi” diyor.

Diş Hekimi Altuğ Serçe, Karadeniz’de kurulan titanyum fabrikasında üretilen Türk malı implantların yapısını, Güney Koreli mühendislerle birlikte belirliyor. “Uygulama artık çok kolaylaştı. Eskiden hastaları birkaç haftalık zorlu bir süreç beklerdi. Şimdi ise bir implantın takılması altı dakikayı geçmiyor” diyen Altuğ Serçe, titanyum dişlerle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Teknolojideki gelişmeler sayesinde, diş implantının takılması zaman olarak çok kısaldı ve tedavi çok basitleşti. Kaliteli bir implant markası ile yapılan yerleştirme işlemi 5-6 dakika kadar sürüyor. İmplantlar artık ara parça olmadan direkt olarak yerleştiği için uygulama süresi kısalıyor. Gelişmiş anestezik maddeler ile hiç ağrı olmuyor. Diş implantı takıldıktan sonra kullanılan ilaçlar sayesinde hastanın şişme ve ağrı şikâyetleri olmuyor.

Diş implantı takılacak bölgedeki çene kemiğinde sorun olmazsa, implant uygulamasında alt çene için 6 hafta, üst çene için 8 hafta beklemek gerekiyor. Sonra ise implantın üzerine porselen- kuron kaplama yapılıyor. Beklemek istemeyen hastalara, diş implantı takıldıktan sonra, hemen kaplaması yapılıyor.

İmplant operasyonunda vida, yuvaya nazik bir şekilde yerleştirilir. Anestezik solüsyonlar sayesinde hasta hiçbir ağrı hissetmez. Hekimin vereceği ilaçlar kullanılırsa işlemin sonunda da hiçbir ağrı olmaz.

Dental implantların büyük çoğunluğu titanyumdan üretilir. Titanyum son derece doku dostu ve vücutta herhangi bir reaksiyon etkisi olmayan bir elementtir. Tıp alanında yıllarca kullanılmış olup, hiçbir alerjik reaksiyonu olmayan bir maddedir. Normal olarak düşünüldüğünde, kalp nakli ya da karaciğer nakli gibi canlı dokunun içine yine bir canlı doku yerleşmesi durumunda vücut yeni dokuyu kabul etmeyebilir. Titanyum, canlı bir doku olmadığından dolayı vücudun reddetmesi mümkün değildir.

Diş implantı takıldıktan sonra, operasyon esnasında diş eti ve çene kemiği açıldığı için bu operasyona bağlı olarak oluşan hafif ağrılar olur. Bunlar olağan bir durumdur. İmplanttan sonra ağrı, fazla hissedilmeyen bir ağrıdır. Ağrı kesiciler ile bu durum rahat atlatılır.