Diş İmplantı Üzerine Protez Nasıl Yapılır?

diş implantı üzerine protez nasıl yapılır

İmplant üstü protezler, implantlar üzerine uygulanan sabit veya hareketli olan protezlerdir. kemik oranı yeterli olan her insana implant üstü protez yapılır.

Diş implantları doğal dişe en yakın olan alternatiflerdir. İnsana sağlamış olduğu konfor ve rahatlık ile çok fazla rağbet görmektedir. Geleneksel köprü ve protezlere göre çok daha avantajlıdır. Diğer uygulamalara göre daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlamaktadır. Aynı zamanda daha iyi konuşma ve estetik bir görünüme sahiptir.

İmplant üstü protezler, implant uygulamalarında, hastanın ağız yapısı ve sorununa göre farklılık gösterir. Standart bir şekilde her hastaya aynı protez yapılmaz. Bundan dolayı implant üstü protezler, hastanın kendisi tarafından çıkartılacak şekilde uygulandığı gibi, yalnız doktor tarafından çıkartılacağı şekilde de uygulanır. Bu iki yönteminde avantaj ve dezavantajları vardır. İmplant tedavisinde yapılacak olan protezler, her insanın sağlık durumu ve genetik yapısına göre farklılık gösterir.

İmplant üstü protezler, hasta da geçici, ya da kalıcı ağrıya neden olmazlar. Uzun vadeli uygulamalarda da hiçbir yan etkisine rastlanılmamıştır.

Tam dişsizlik durumunda, yeteri kadar implant uygulaması yapılabilirse yapıştırılarak sabit porselen köprü yapılır. Yeterli seviyede kemik olmaması ya da daha ekonomik olması için, 2-4 implant takılarak hastanın kullandığı takıp çıkarılan hassas bağlantılı protez uygulaması yapılabilir. Bu protezlere çıtçıtlı protez denilir.

Tek diş eksikliği durumunda, dişin çevresindeki dişlere temas etmeden tek bir implant yapılır. Arkasından da üzerine tek üye sabit porselen kron uygulanır. İmplant üstüne takılan porselen kron için farklı seçenekler vardır. Zirkonyum alt yapılı bir kron estetik diş hekimliği tedavisinde en fazla tercih edilen işlemlerdendir. Metal destekli bir porselen kaplama için, nikelsiz metal ve titanyum alaşımlı metal gibi alternatifler vardır.

Serbest sonlu vakalarda, çekilmiş olan diş boşluğunun arkasında diş yoksa serbest sonlu dişsizlik olarak adlandırılır. Böyle durumlarda boşluğun durumuna göre 2 ya da daha fazla porselen köprü uygulaması yapılabilir. Eksik her diş için implant yapmaya gerek yoktur.

Estetik olarak kötü duran kırılmış, incelmiş veya rengi bozulmuş olan dişlere, eski görünümü kazandırmak için tek kron uygulamaları yapılır. Kronlar, diş etinin üzerinde kalan bölümüne yapılan metal destekli porselen veya zirkonyumdan doğal dişe çok yakın bir kaplama çeşididir.