Diş İmplantı ve Sigara

Diş İmplantı Ve Sigara

Günümüzde sigaranın olumsuz etkilerini bilmeyen yoktur. Kalp damar hastalıkları, akciğer kanseri gibi, çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bunun yanında sigara kullanımının oluşturmuş olduğu hastalıklar ve bu hastalıklara harcanan paralar bir hayli fazladır. Tüm dünya da sigara tüketimi verdiği zarara rağmen bir hayli çoktur. Sigara kullanımını azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla birçok faaliyet ülkemizde de vardır. Buna rağmen yine de sigara tüketimi oranı maalesef çok fazladır.

Sigara kullanmak, implant tedavi uygulamasını doğrudan engellemez. Fakat günde ne kadar sigara içildiği ve hasta olan kişinin ağız diş bakımının nasıl yapıldığı çok önemlidir.

Diş implantı yaptıracak kişi, günde bir paketten fazla içiyorsa ve ağız diş sağlığına önem vermiyorsa, bu durumdaki kişilerde implant dişin başarı oranı çok düşüktür.

Diş implant tedavisini gerçekleştirecek olan diş hekimi, sigara kullanan kişilerin, risk taşıdığını vidalı diş tedavisinden önce anlatır ve tavsiyelerde bulunur. Hastanın bu konuda bilinçli olarak karar vermelerini sağladıktan sonra vidalı diş uygulamasına başlanır.

Sigara kullanmamak, İmplantın yerleştirildiği cerrahi işlemden sonra, uyulması gerekli olan konulardan birisidir. Sigara dumanında yer alan zehirli madde cerrahi işlem yapılan, sinir ve damar zedelenmelerinin yüksek olduğu implant bölgesine nüfuz eder ve implantın kemik ile birleşmesini olumsuz olarak etkileyebilir. Dolayısıyla bu bölgede iltihap riski artar. Cerrahi işlem sonrası, operasyon yapılan bölge dikişle kapatılmış olsa bile yara uçları arasından zehirli maddeler ilgili bölgeye nüfuz edebilir. implant bölgesine doğrudan temas sağlayabilir. Çok sigara içen ve aşırı şekilde bağımlı olan hastalara, en az bir hafta ara vermeleri ve ilgili bölgenin iyileşmesine destek olması istenir. Az sayıda sigara içen hastaların da ağız ve diş sağlığı bakımını dikkatli ve detaylı yapması istenir. Düzenli olarak diş fırçalama, ağız duşu ve diş ipi kullanmak, ayrıca ağızlarını sık olarak çalkalamaları tavsiye edilir.

İmplant tedavisi sonrası sigara kullanan hastaların, düzenli olarak hekim kontrolüne gitmeleri normal hastalara göre daha önemlidir. Erken fark edilecek olan bir olumsuz durumu, ortadan kaldırma şansı artar.