Diş İmplantı Yapım Aşamaları

diş implantı yapım aşamaları

İmplant diş tedavisine başlamadan önce, hasta olan kişiye implant dişin nasıl yapılacağı anlatılır. İmplantlar çıkartılıp iptal edilecek dişler olmadığından sürprize yer bırakılmaz.

İmplant diş tedavisi için iki yöntem vardır.

Birinci yöntem: Dişin çekilmesinden sonra beklemeden implantların yerleştirilmesidir.

İkinci yöntem: Dişin çekilmesinden sonra 1 ya da 3 ay arasında bekleyip, sonra ise dişlerin yerleştirilmesidir. Bu bekleme de amaç implantın kemik ile kaynamasını sağlamaktır.

İmplant uygulamasına başlamadan önce, ilk olarak hasta olan kişinin ağız hijyeni yapılır. İmplant tedavisinde çeşitli aşamalar vardır. Fakat temelde iki aşamadan meydana gelir. İlk aşama, cerrahi bir işlem olan implantın çene kemiğine yerleşmesidir. İmplantlar titanyumdan yapılırlar. Bu titanyum implantlar çene kemiğine yerleştikten sonra, kemikleşmesi için beklenir. Genel olarak 1 ile 3 ay arasında beklenir. Kemikleşme sağlandıktan sonra, implant tedavisinin ikinci aşamasına geçilir. İkinci aşama da üst yapı ile çalışılır. Üst yapılar titanyum implantın üzerine gelen porselen veya zirkonyumdan üretilen protez dişlerdir. İmplant üzerine vidalama veya yapıştırma tekniği ile provaları yapılır. Provadan sonra implantlar monte edilir ve tedavi tamamlanır. İmplantlarda ara aşamalar da vardır. Bu aşamalar;

İLK MUAYENE

İlk muayene, hasta olan kişinin, implant tedavi aşamaları için uygunluk durumuna bakılır. İmplantlar, çeşitli sağlık sorunları haricinde tek diş ve dişlerin tamamının kaybı durumunda uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

ÇENE KEMİĞİ DURUMU

İmplant tedavisinin ikinci aşamasında hasta olan kişinin genel kontrolü yapılır. Panaromik bir röntgen filmi çekilir. Bu şekilde çene kemiğinin uygun olup olmadığı anlaşılır. İmplantın uygulanacağı alandaki kemik yoğunluğu öğrenilir. Kemik yoğunluğu implant tedavisi için uygun değilse, kemik grefti uygulanır. Böylece bu bölgenin kemikleşmesi için beklemeye geçilir.

İMPLANTIN UYGULANMASI

İmplantların takılması yaklaşık 15-40 dakika arasında gerçekleşir. Dişetinde bir kesi açılır ve kemiğe ulaşılır. İmplant ölçüsüne göre çene kemiğinde delik açılır, implant vidalanır.

PROTEZLERİN HAZIRLIĞI

İmplantlar için ağız içinden ölçü alınır, renklere karar verilir. Gerçek dişlere uygun ve estetik bir şekilde protezler hazırlanır.

ÜST YAPILARIN TAKILMASI

İmplant tedavisinin son aşamasında ise, titanyumdan üretilmiş ve kemiğe kaynamış olan implant üzerine kuron adı verilen porselen veya zirkonyumdan üretilen kaplamalar monte edilir. Hekim hasta olan kişiye tavsiyelerde bulunarak tedaviyi tamamlar.