Diş İmplantın Yan Etkileri

DişİmplantınYanEtkileri

Çok yaygın bir şekilde uygulanan diş implantları,% 97’lik başarı oranına sahip tedavidir. Diş implantları titanyumdan üretilir. Bundan dolayı insan vücudu alerjik bir reaksiyon vermez. İmplantlar doku dostudur.

Diş implantı oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olsa da, hekim tarafından başarısız olarak uygulanırsa, implantlar hatalı şekilde üretilirse, tedavinin yapılma amacı ticaret olursa, tabi ki çeşitli yan etkiler olacaktır. Bu şekilde yapılan implantlar da başarısız sonuç almak kaçınılmaz olur. Hastanın ağzında ihtiyaç olandan fazla implant yan etkilere sebep olur. Hekimin amacı az sayıda implant ile tedaviyi başarılı bir şekilde bitirmek olmalıdır. Gerekli olandan fazla implant kullanmak maliyeti yükseltir ve hastayı da yorar.

İmplant tedavisinde meydana gelebilecek implant yan etkileri, kişinin genel sağlık durumu ile ilgili de olabilir. Kişinin implant tedavisinden sonra ağız hijyenine önem vermesi, hijyen ve temizliğini ihmal etmemesi çok önemlidir.

İMPLANT TEDAVİSİNDE YAN ETKİLER

Kaybedilmiş veya kırılmış dişlerin yerini dolduran, doğal dişlerle aynı görevi yapan implantlar, çeşitli durumlarda yan etkilere yol açabilir. Bundan dolayı hastaların implant yan etkilerini önceden bilmesi ve yan etkiye sebep olabilecek sorunların tedavi edilmesi gerekir.

Enfeksiyon ve iltihap kaynaklı problemler:

Çene kemiğine uygulanmış olan diş implantının çevresindeki alanda enfeksiyon ve iltihaplanma olursa, çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu implant yan etki genellikle ağız hijyenine önem vermeyen kişilerde görülür. Ancak çeşitli durumlarda farklı virüslerin mevcut olmasından da olabilir. Çoğunlukla şeker hastası ve aşırı şekilde sigara içen hastalarda görülür. Bunun için şeker hastalarının kan şekerinin kontrol altına alınması gerekir.

Diş implantını vücudun kabul etmemesi:

Diş implantları titanyumdan yapılır. Titanyum insan vücudunun reddetmediği bir elementtir. Fakat bazı insanlarda implantlar bağışıklık sistemi tarafından reddedilir. Buna yol açan etken henüz bulunamamıştır.

Sinirsel problemlerin mevcudiyetinde:

İmplant tedavisi yapılırken, lokal anestezi uygulanır. Ender görülse de çeşitli sinirler hasar alabilir. Bunun sonucu diş etinde hissizlik meydana gelebilir, ağrı da duyabilir. Bundan dolayı uzman ve güvenilir bir diş hekimin operasyonu yapması oldukça önemlidir.