Diş İmplantında Kemik Tozu Hangi Durumlarda Yapılır?

diş implantında kemik tozu hangi durumlarda uygulanır

Diş eksikliğini gidermek için, implant uygulaması yapılacak olan bölgeye klinikte detaylı bir şekilde muayene yapılır. Bu muayenede genel ağız diş sağlığı ve dişeti sağlığı değerlendirilir, şayet bir problem tespit edilirse, implant tedavisinden önce gerekli olan müdahaleler yapılır. İmplantın yerleştirileceği bölgenin kemik yapısı, kalınlık ve yüksekliğini değerlendirmek için radyografik görüntüler incelenir. Üzerinde yapılacak olan ölçüm ve incelemelere göre implant tedavi planlaması yapılır.

İmplant tedavi planı yapılırken üç boyutlu görüntü veren dental volümetrik tomografi istenir. Tomografi’de normal röntgen filmlerinde tespit edilemeyen kemik ve yumuşak doku daha detaylı olarak görünür ve bu durum yapılacak tedavinin kalitesini artırmaktadır. Dişlerin erken kaybedilmesi sebebi ile uzun yıllar dişsiz kalan insanlarda, diş eti hastalığı ya da diş çekimi sonrasında dişleri çeviren kemiklerde bazen kemik erimesi olabilmektedir.

Vücutta meydana gelen kemik erimesi ile ağızda meydana gelen kemik erimesi birbirinden ayrı olan rahatsızlıktır. Vücutta kemik erimesi olabilir, ancak ağızda kemik erimesi olmayabilir. Ya da tam tersi vücutta kemik durumu çok iyi olmasına rağmen, ağızda kemik erimesi olabilir. Üst çenede arka bölgelerde sıkıntılı bir diş çekimi olmuş ise, sinüs adı verilen boşluklar doğuştan kaynaklı olarak aşağıda yer alıyorsa ve aşırı büyük kisti olan dişin kemiği eritmesi gibi nedenlerle üst çenede kemik erimesi olabilir. Böylesi durumlarda önce kemik yapmak için kemik tozu takviyesi yapılır. Sonra ise implant uygulaması yapılır ya da kemik erimesinin durumuna göre aynı anda kemik tozu takviyesi ile birlikte implant uygulaması yapılır.

En fazla görülen kemik problemi, kemik erimesi nedeni ile alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılmasıdır. Kalan kemik seviyesi yeterli olmadığı zaman, sınırlı uyuşturma ile kemik tozu takviyesi yapılarak kalınlık ve yükseklik artırılır. Sonrasında ise implant operasyonu başarılı bir şekilde yapılır.

Diş eti hastalığı nedeni ile görülen kemik erimesi düzenli olarak yapılacak temizlik ya da gerekli durumlarda lazer ile ameliyat yapmadan temizlemek mümkündür. Diş çekimi sonunda kemik erimesini durdurmak için, kemik yapımını artıran kemik tozu çekilen dişin boşluğuna yerleştirilerek bu sıkıntı en aza indirilir. Kemik erimesi durumuna göre implant tedavisi yapılır veya kemik yapımını sağlayan kemik tozu ilavesi ile implant uygulaması yapılır.