Diş İmplantında Kemik Tozu Neden Uygulanır?

diş implantında kemik tozu neden uygulanır

Diş eksikliğini gidermek için, implant yapılacak olan bölgeye klinikte detaylı şekilde muayene yapılır. Bu muayenede genel ağız diş sağlığı ve dişeti sağlığı değerlendirilir ve bir problem görülürse, implant tedavi öncesinde gerekli olan müdahaleler yapılır. İmplantın yerleşeceği bölgenin kemik yapısı, yüksekliği ve kalınlığını değerlendirmek için radyografik görüntüleri incelenir. Üzerinde yapılacak ölçümlere ve incelemeye göre tedavi planı yapılır.

İmplant uygulaması planı yapılırken üç boyutlu görüntü veren dental volümetrik tomografi istenir. Çünkü tomografide normal röntgen filmlerinde görülemeyen kemik ve yumuşak doku daha detaylı olarak görülür ve bu durumda yapılacak tedavinin kalitesini artırır.

Dişlerin erken kaybı nedeni ile uzun zaman dişsiz kalan kişilerde, dişeti hastalığı veya diş çekimi sonrasında dişleri çevreleyen kemikte bazen erime olabilmektedir.

Dişeti hastalığı sebebi ile görülen kemik erimesi, düzenli bir şekilde yapılacak temizlik, gereken durumlarda operasyon ya da lazer ile ameliyatsız temizlemek mümkündür. Diş çekimi sonrasında kemik erimesini durdurmak için kemik yapımını artıran kemik tozu çekilen dişin boşluğuna yerleştirilerek bu sorun en aza düşürülür. Kemik erimesinin durumuna göre implant tedavisi yapılır ya da kemik yapımını sağlayan kemik tozu ilavesi ile implant uygulaması yapılabilir.

Vücutta oluşan kemik erimesi ile ağızda oluşan kemik erimesi birbirinden tamamen ayrı rahatsızlıktır. Vücutta kemik erimesi olabilir, ama ağızda kemik erimesi olmayabilir. Ya da tam tersi vücutta kemik durumu çok iyi olmasına rağmen, ağızda kemik erimesi olabilir. Üst çenede arka bölgelerde sıkıntılı bir çekimi olmuş ise, sinüs adı verilen boşluklar doğuştan aşağıda yer alırsa ve aşırı büyük kisti olan dişin kemiği eritmesi gibi sebeplerle üst çenede kemik erimesi olabilir. Böyle durumlarda önce, kemik yapmak için operasyon yapılır. Sonra implant uygulaması yapılır veya kemik erimesinin durumuna göre aynı anda kemik tozu takviyesi ve implant uygulaması yapılır.

En çok görülen kemik problemi, kemik erimesi sebebi ile alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılmasıdır. Kalan kemik miktarının yeterli olmadığı durumda sınırlı uyuşturma ile kemik tozu takviyesi yapılır, yükseklik ve kalınlık artırılır. Sonra ise implant uygulaması başarılı olarak yapılır.