Diş İmplantında Son Gelişmeler

diş implantında son gelişmeler

Teknoloji, sağlık alanında her geçen gün gelişmektedir. Lazer destekli implant uygulamalarında sadece implant yapılacak bölgeye işlem yapıldığı için uygulama sonrası iyileşme süresi kısa olmaktadır.

Lazer destekli implant uygulamaları, minimal invaziv yöntem olarak bilinir. Bu yöntem ile kemik hacmi yeterli olduğu takdirde her alanda yapılabilir. Uygulama öncesinde hastanın üç boyutlu bilgisayarlı tomografisi istenir. Tomografi sonucuna göre implantın yerleştirileceği kemik dokusunun genişlik ve derinliği hakkında bilgi sahibi olunur.

Bu uygulama esnasında, diş etinin yalnızca implant yapılacak olan bölgesi erbiyum, diode, Nd-YAG, CO2 Lazerlerinden bir tanesi kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaşınca kemiğin en sert kısmı olan kompakt kısmında erbiyum lazer ile implantın çapında bir delik açılır. Açılan bu boşluk kısma implant yerleştirilir. Uygulamanın sonunda diode veya Nd-YAG lazer ile biyostimulasyon tedavisi yapılır. Bu şekilde operasyon sonunda olabilecek ağrı sorunu ortadan kaldırılır ve dokunun iyileşmesi hızlı bir şekilde tamamlanır.

Lazer destekli implant uygulamalarında, yalnız implant yapılacak olan bölgedeki diş eti açılır ve kemik işlemi yapılır. Bundan dolayı iyileşme süresi çok kısa olur. Lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile kemik cerrahi işlemi ve implant tedavisi, kemik dokusunu bozmadan yapılır ve bu durumda kemik kaynaması da en üst seviyede oluşur.

Lazer destekli implant uygulamasına başlamadan önce, hastanın 3 boyutlu bilgisayarlı tomogarafisi istenerek implantın konulacağı kemik dokusunun durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Bu şekilde tedavi esnasında her hangi bir aksi duruma sebep olunmaz ve ameliyat kısa sürede sonuçlanır. Dünya çapında uygulanmakta olan lazer destekli implant uygulamalarında açıkta yara olmadığı için, iyileşme çabuk gerçekleşir ve ameliyat sonunda dikiş olmadığından dolayı da diş kullanımı daha kolay hale gelir.

Lazer destekli implant tek diş eksik olduğu durumda uygulanırsa, implant üzerine de CADCAM yöntemi ile seramik rekonstrüksiyon yapılır ve iki saat gibi bir sürede daimi diş takılarak hasta dişli olarak klinikten ayrılabilir.

Başarılı bir implant tedavisi için, tecrübeli bir diş hekimi ve ekip çok önemlidir. Bundan dolayı operasyonu yapacak olan diş hekiminin bu alanda uzman olmasına özen gösterilmelidir.