Diş İmplantında Son Yenilikler

Diş İmplantında Son Yenilikler

Ağız ve diş hastalıkları uzmanı Alper Çıldır, diş implantlarında son yenilikler ve dikişsiz implant uygulamaları hakkında bilgi verdi; “Gelişmiş görüntüleme teknikleri ve son dönemlerde üretilen, yeni model ve çaptaki implantlar sayesinde dikişsiz implantlar uygulaması yani “flapness” tekniği kolaylıkla yapılabiliyor. Diş implantındaki son yenilikler sayesinde, insanların herhangi bir nedenle kaybettikleri dişlerini en basit ve sıkıntısız şekilde yerine koymak mümkün hale geliyor. İşlem, diş temizleme ya da dolgu yaptırmaktan çok daha kolay.”

Dikişsiz implant uygulamasında, hastanın kemik seviyesinin yeterli olması çok önemli. İşlemi yapacak doktorun konunun uzmanı olması gerekiyor.

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Ali Arif Özzeybek, açılı implantlar sayesinde, protezlerde hem daha az sayıda implant kullanıldığını hem de cerrahi müdahaleye gerek kalmadığını söyledi.

Dişi son zaman kadar ağızda tutmak kemik kaybına sebep oluyor. Bu nedenle kanal tedavisi yerine implant tercih ediliyor. Çünkü implant ya da protez yapılması için ileride çene kemiğine ihtiyaç vardır. Kemiği korumak amacıyla durumu kötü olan dişleri çekerek implant tedavisi yapmak hem estetik hem de fonksiyonel olarak daha mantıklı.

Mevcut yöntemde, gerek alt gerekse üst çene için bazı cerrahi işlemler yapılabiliyor. Tam diş kaybında alt ve üst çeneye takılan implantlar sayesinde, protezler cerrahi müdahale olmadan yerleştirilebiliyor.

İmplant tedavisindeki yeniliklerden biri de “Anında cerrahi ve yükleme” adı verilen, implant ve protezlerin hiç beklemeden yerleşmesine imkân sağlayan yöntemdir. Bu sistem son 2 yıldır uygulanmaktadır ve başarılıdır. Hastaların daha önce diş çekimi sonrasında 3-4 ay gibi bir süre beklemek zorundaydı. Şimdi ise bu süre çok kısalmıştır.

Özzeybek, implant tedavisindeki yeniliklerden birinin de “Tomografi, 3 boyutlu CAD-CAM (bilgisayarlı planlama) sistemlerinin devreye girmesi ve yeni yivli implant dizaynı sırasında artık hastalar hiç beklemeden yeni dişlerine kavuşabiliyor” dedi. Söz konusu sistemlerle üç boyutlu görüntü elde edilerek geçici kron ve protez üzerinde uygulama yapıldığını belirterek bunun, diş çekiminin hemen ardından implant ve protezin takılmasına imkan sağladığını söyledi. Özzeybek, bu yöntem ile, protezin implant uygulamasından sonraki 24 saat içinde yapılması, aksi halde normal sürenin beklenmesi gerektiğini kaydetti.