Diş İmplantını Kimler Yapar?

Diş İmplantını Kimler Yapar?

 Ağızdaki eksik olan dişleri tamamlamak için çekilen dişlerin yerine cerrahi bir işlemle yeleştirilen diş köklerinin yerini alan vida sistemine diş implantı adı verilmektedir.

İmplantlar titanyumdan üretilirler. Vücudun normalde yabancı maddeler karşı geliştirdiği alerjik reaksiyonlar titanyum için gerçekleşmez. Dolayısıyla insan vücudu titanyumdan üretilen implantı reddetmez. Fakat diş implantı operasyonu % 100 başarılı olur diye düşünmekte doğru olmaz. Diş implantı cerrahi bir işlem olduğu için, sonrasında gelişen bir enfeksiyon ya da ağız bakımının iyi olmaması sonucu implant kaybedilebilir. Bundan dolayı implantta başarı oranı % 98 olarak açıklanır.

DİŞ İMPLANTINI KİMLER YAPAR?

Diş implantını diş hekimliği fakültelerinden mezun olmuş, eğitimini almış diş hekimleri yapar. Öncelikli olarak hastanın detaylı bir tomografi istenir. alınan tomografi sonucuna göre, değerlendirme yapılır. Planlama şablonunda ölçüm işlemleri yapılır ve sonrasında ise implant yapımına geçilir.

DİŞ İMPLANTI YAPIMI

Diş kliniğinde sterilazyon yapılır ve hasta olan kişi ameliyata alınır. Önce dişeti insizyonu yapılır, flep açılır. Sonra plot frezle implantın giriş yeri işaretlenir. Diril ile istenilen boyda girilir. Paralelliği kontrol edilir. Daha sonra diriller aracılığıyla istenilen çapa ulaşılır. Serum fizyolojikle soket yıkanır ve implant vidalanır. İmplantın taşıyıcı parçası çıkartılır. Raşet ile sıkılarak vidalama yapılır. Taşıyıcı parça çıkartılır ve iyileşme kapağı vidalanır. Açılmış olan dişeti suture edilir. İmplant boyunun etrafı zirkonyum ile suture edilir.

İMPLANTI HER DİŞ HEKİMİ YAPAMAZ!

Diş doktoru Nihat Tanfer, diş implantını yaptırırken yüzleri şişenleri ve acı çekenleri implant kazazedesi olarak görüyor. Tanfer, diş implant tedavisini, çene kemiğini iyi bilen cerrahların yapması gerektiğini söylüyor.

Diş doktoru Nihat Tanfer, diş implantı yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.” Uzun yıllar, hastaların ağrıyan dişlerinin çekilmesi ve temizlendikten sonra, tekrar takılması yöntemi uygulanmıştır. Ama ben belli bir zamandan sonra diş köklerinde erimelerin olduğunu ve dişin beş yıldan fazla dayanmadığını gördüm. 1980’lerde başlayan implantoloji, bu zor uygulamayı diş hekimliğinden çıkarmıştır.

Günümüzde herkes diş implantı yapar oldu. Ama doğrusu: implantı, kemiği tanıyıp bilen, bu konuda tecrübesi olan çene cerrahlarının yapması. Aksi takdirde implant ameliyatları sonrasında; hasta çok ağrı çeker, yüzü şişer, üstüne üstlük sonuç ta başarısız olabilir. Biz bunlara implant kazazedeleri diyoruz. İmplantoloji bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için, hekimin, hastanın ve kullanılan malzemenin doğru şekilde yönetilmesi gerekiyor. Acemiliği kaldırmaz” demiştir.