Diş İmplantının Çıkarılması

Diş implant uygulamasında titanyum elementi kullanılır. Bu materyal tedavinin yapıldığı bölge ile kaynaşmayı en kısa sürede ve başarılı bir şekilde yerine getirir. Bu özellik, diğer tedavi yöntemlerine göre tercih edilmesindeki, en önemli sebeplerden bir tanesidir. İmplant tedavi uygulamaları, hastaya anestezi verilerek yapıldığı için, hasta olan kişi ağrı ve acı hissetmez. Yapılan araştırmalara göre, implant malzemesinin bakımına, ağız ve diş sağlığına önem verildiği takdirde çok uzun yıllar sağlam olarak kaldığı tespit edilmiştir. İmplant dişler özenli bir şekilde ağız bakımı ve düzenli yapılan kontroller ile 40 yıl kadar kullanmak mümkün olabilmektedir. Bir kısım implant firmaları, implant ürünleri için ömür boyu garanti vermektedir.

Diş implantı uygulaması öncesinde yeterli tetkikler ve araştırma yapıldığında, kemik yapısının yoğun olduğu bölgelerde implantın kemik ile kaynaşma oranı bir hayli yüksektir.

DİŞ İMPLANTININ ÇIKARILMASI HANGİ DURUMDA YAPILIR?

  • İmplantın kemik yoğunluğunun az olduğu ve çene yapısının dar olması gibi bir uygunsuz yapıya yerleşmesi.
  • Gerekli olan sağlık kontrollerinin yapılmadığı uygulamalarda (kanamanın kontrol altına alınamadığı şeker hastalığı gibi)
  • Kalitesiz malzeme kullanılması sonunda çıkartılır.
  • Hasta olan kişinin, kemik yapısının oturmamış olduğu tedavilerde.
  • Diş hekiminin hata yapması sonucunda çıkartılır.
  • Hasta olan kişinin, gerekli bakım yapmadığı durumlarda çıkarılır.

İmplant uygulanan bölgede enfeksiyon, kanamanın devam etmesi, implant malzemesinin kemik ile kaynamaması ve iyileşmeyen yara durumları olabilir. Ya da implant doğal ömrünü tamamlamış olabilir. Böyle durumlarda diş implantının çıkarılması gerekli olur. İyileşme sağlandığı zaman, hasta olan kişi istediği takdirde yeniden implant takılabilir.

Diş implantının çıkarılması işlemleri, implant yapmak kadar kolay bir işlem olup, hastanın rahat olması sağlanarak kolay bir şekilde yapılır. Hasta olan kişinin ağız yapısının implant malzemesini reddetmesi gibi durumlar kısa zaman da ortaya çıkar. Bunun için kemik yapısı ile tam uyum sağlamayan diş implantının çıkarılması gerekir ve uygun olduğu zaman da 3 ay ile 6 ay gibi iyileşme süresinin sonunda yeni bir implant takılabilir.

İmplantlar uygun olan şartlarda ve gerekli bakım yapılınca, implantın kemik ile kaynaması çok kolaydır. Ancak aksi durumlarda diş implantının çıkarılmasında hastanın korkması için bir sebep olmaz.