Diş İmplantının Yan Etkileri

diş implantının yan etkileri

 

Ağız içerisinde kaybedilen dişlerin yerini doldurmak için, doğal dişler ile aynı fonksiyona sahip, estetik olarak da çok yararlı olan diş implantları, bazı durumlarda yan etkilere sebep olabilir. Bundan dolayı tedaviden önce, bunların dikkate alınmasında fayda vardır.

AĞIZ İÇİNDEKİ BAKTERİLER

Hastanın diş etinde çekilme olursa, diş implantının kökleri açığa çıkabilir. Böyle bir durum bakteri birikmesine ve zaman içinde enfeksiyon olmasına sebep olur. Çok az bir ihtimalde olsa, böyle bir durumun ilerlemesi halinde yapılmış olan implantın kaybedilmesine yol açabilir. Bundan dolayı, ağız ve diş bakımına çok dikkat edilmeli, aynı doğal dişler gibi temizliğe özen gösterilmesi gerekir.

ENFEKSİYON VE İLTİHAP

Çene kemiği içerisine yerleştirilmiş olan diş implantı, çevresinde iltihap ve enfeksiyon oluşması, bazen etkili olabilmektedir. Bu durum genellikle ağız hijyeni ve ağız sağlığına özen göstermeyen hastalarda meydana gelir. Ancak bazen de virüs oluşabilir. Daha çok şeker hastaları ve sigarayı çok içen kişilerde görülmektedir. Bundan dolayı şeker hastalarının implant diş tedavisine başlamadan önce kan şekerinin kontrol altına alınması gerekir. Sigara içen hastalarda implant tedavisine başlamadan önce sigarayı bırakmaları ya da tedavi sürecinde sigarayı içmemeleri tavsiye edilir.

İMPLANTI VÜCUDUN REDDETMESİ

Diş implantı bazı hastaların bağışıklık sistemi tarafından kabul edilmeyebilir. Bunun sebebi tam olarak bilinmez ancak, daha çok sigara içenlerde meydana gelen bir durumdur. Ayrıca diş gıcırdatma sorunu olanlar, titanyuma alerjisi olanların implantı reddetme durumu vardır. Bu tip sorunların önceden bilinmesi çok zordur. Hasta olan kişi olabilecek belirtileri iyi takip etmeli ve hekimine zamanında haber vermesi gerekir. Eğer ki mecbur kalınırsa implant çıkartılır.

SİNİRSEL SORUNLARIN OLMASI DURUMU

İmplant diş tedavi uygulamasında, hastaya anestezi yapılır. Bundan dolayı sinirler zarar görebilir ve hastanın diş etinde hissizlik, ağrı olabilir. Hasta konuşurken zorlanır ve yemek yerken zorluk çekebilir. İmplant tedavisinin uzman bir hekim tarafından yapılması gereklidir.

TİTANYUM ALERJİSİ OLANLAR

Titanyum, insan vücudu ile çok uyumlu olan ve alerjisi bulunmayan bir elementtir. Bazı insanlarda titanyum alerjisi olabilir. Hastada böyle bir durum olursa, diş implantının çıkartılması gerekebilir.