Diş Köprü İmplant

Diş Köprü İmplant

Kaybedilen dişlerin yerini doldurmak için, tercih edilecek iki tane yöntem vardır. İmplant ya da köprü. Karar vermeden önce her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek iyi olacaktır.

Köprü yapmak için, eksik olan dişin boşluğunun her iki yanındaki en az iki diş kesilir. Ölçü alındıktan sonra kesilen bu dişlerin üzerine protez yapıştırılır.

İmplant ise, eksik dişin olduğu, çene kemiğine titanyum vidanın yerleştirilmesi ile yapılır. Açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, implantın diğer sağlıklı olan dişleri koruması önemli bir avantajdır. Köprüde olduğu gibi, eksik olan tek diş için yanında bulunan sağlam iki diş zarar görmez.

İmplant ile köprü arasındaki öteki önemli fark kullanma süreleridir. İmplant çok uzun ömürlüdür ve bir ömür boyu kullanılabilir. Köprüde yapılan malzemeye göre değişen bir kullanma süresi vardır ve genel olarak 10-15 yıl sonra değişmesi gerekmektedir.

İmplant,  konuşma ve çiğneme görevinin yerine getirilmesi ve estetik görünüm olarak, doğal dişe köprüden daha yakın olur. Köprünün mahsurlarından biri, köprü ayakları olarak kullanılan dişlerin zamanla çürüme riskinin olmasıdır. Böyle bir durumda çürüyen dişin tedavi edilip köprünün yenilenmesi gerekir. İmplantın ise böyle bir riski olmaz. Ayrıca diş eti hastalığının gelişmesi riski köprü de, implanta göre daha fazladır.

Köprünün önemli avantajı, maliyetinin ucuz olmasıdır. İmplantın güvenli, dayanıklı ve çok uzun ömürlü olacağı dikkate alınınca yapılacak olan hesaplama da, implantın daha uzun vadede karlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Köprünün daha kolay yapılması bir avantaj olarak görülebilir. Fakat bütün karşılaştırmalar yapıldığında görülecektir ki, implantın olumlu yönleri çok daha fazla çıkmaktadır.

Köprünün tercih edilebileceği bir diğer durum, eksik olan dişin yanında bulunan dişler sorunlu ise, kırıksa, yenileme veya geniş dolgu gerekli ise ve kaplama yapılması daha sağlıklı olacaksa, ilk tercih olarak en uygunu köprü olabilir.

Diş implantının yapılamadığı durumlarda mevcuttur. Kemik gelişimini sağlamamış olan çocuklarda implant ekimi yapılmaz. Hamileler, kontrolü mümkün olmayan şeker hastaları ve önemli bağışıklık sorunu hastalar için implant tedavisi yapılmaz. Bu durumda ki hastalar için köprü yapmak daha uygun olur.