Diş Tedavisinde İmplant Nedir?

diş tedavisinde implant nedir

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan diş kökleridir. Eksik olan dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü olarak kullanılan çoğunlukla titanyumdan üretilen vidalardır. Diş hekimleri tarafından steril bir ortamda, cerrahi bir işlem ile çene kemiğine monte edilir. Bu işlemden sonra yaklaşık olarak 2-6 ay arasında implant, çene kemiğine tamamen tutunur. Bu aşamalardan sonra gerçek bir diş kökünün yerini alır ve üzerine konacak olan protezi taşımaya hazır hale gelir. Genel olarak hastalara sınırlı uyuşturma uygulanır, bazı hastalar için de gerekli olursa genel anestezi uygulanabilir.

İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, hastanın kemik yapısının yeterli seviyede olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Bunlar yeterli seviyede olmaz ise, ilave kemik cerrahi işlemleri ile implant yapılır ve başarılı olma durumu ise çok yüksektir.

İmplant uygulamasının yapılmasında en büyük avantaj implant proteze sahip olmaktır. Hastalar kaybettikleri dişlerin yerine, aynı özellikte olan sabit yapay dişlere sahip olurlar. Eksik olan dişlerin yerine yapılan doğru bir tedavi sistemi ile kendi dişlerinden daha iyi olabilecek dişlerin sahibi olurlar. implant dişleri uzun yıllar kullanmak mümkün olmaktadır. Sadece bunun için uygun olan şartların yerine getirilmesi gerekir.

İki tür implant vardır:

1- Endosteal implantlar: Bu implantlar, cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilir. Diş eti dokusunun iyileşmesiyle birlikte ikinci bir işlem yapılarak dişeti şekillendirilir. Son aşamada ise yapay dişler, köprüler ve protezler gruplar şeklinde implanta bağlanır. Bu implant uygulaması, pratikte en çok kullanılan implant şeklidir.

2- Subperiosteal implantlar: Bu implantlar dişeti dokusunun alt kısmına çene kemiğine konulan metal çerçeveden meydana gelir. Dişeti iyileşince metal çerçeve, çene kemiğine iyice kaynar. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarı çıkar ve buraya implantlar monte edilir. En çok kullanılan endosteal vida şeklinde olanlardır.

İmplant uygulamasının doğal bir görünüm kazanması için, implant uygulaması üstüne konulacak porselen dişe itina göstermek gerekir. Ön dişlere porselen dişlerin kullanılması doğal bir görüntü verecektir. Ayrıca zirkonyum abautment ve zirkonyumdan yapılan protezlerde ön dişler için tercih edilir.