En İyi İmplant Malzemeleri

en iyi implant malzemeleri

Diş implant malzemeleri, yapıları gereği oksitlenme, paslanma ve aşınmalara karşı dayanıklı ve vücut tarafından sorunsuz olarak kabul edilecek bir yapıda olmalıdır. Çünkü çene kemiği ile kaynama sürecine girecek olan implant malzemesi ortaya bir sorun çıkartırsa, hasta için istenmeyen bir durum olmasına neden olabilir.

Diş hekiminin en iyi implant malzemeleri konusunda tercih yapması, birkaç konu ile ilgilidir. İmplantın yapılacağı çene yapısı, yapılacak olan cerrahi operasyon ve tekniği, hasta olan kişinin kemik uyumu, implantın uygulanacağı bölgenin kemik yapısı, kemiğin gösterebileceği tepkiler, kemiğin olabilecek baskı ve ağırlığa dayanma gücü gibi birçok faktör bu malzemelerin seçimi için etkili olurlar.

Biyoaktif özellik gösteren malzemelerin, yapılan araştırmalar sonucunda vücut ile uyum sağlama konusunda ve kemik gelişmesine destek olmaları için, bu alanda öne çıktıkları görülür. İmplant yapılırken, operasyon yapılacak kemik ile uyumlu olacak en iyi implant malzemesi seçilmesi gerekir. Bu özellikte seçilecek olan implant malzemeleri kemik üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olmayacağı için en az bir şekilde risk taşıyacaktır. Ayrıca hatalı müdahale yapıldığında dokuda iltihaplanmaya neden olacak, malzeme çeşitleri de maalesef mevcuttur. Diğer bir malzeme çeşidi de uygulandığı bölgede kemiğin malzeme ile bütünleşmesine imkân vermeyen materyallerdir. İmplant tedavileri için en iyi implant malzemeleri olarak, yapay diş kökü için öncelikli olarak titanyum tercih edilmektedir.

Ayrıca vücut ile uyumlu olan porselen, tantalyum, altın alaşımları, kobalt ve krom alaşımları, polimer malzemeler, gümüş alaşımları ve çelik malzemeler gibi maddeler de implant yapımında kullanılan doku dostu malzemelerdir.

Dünya genelinde implant üreten yüzlerce marka ve bu firmaların ürettikleri farklı tasarımlar arasında implant malzemesinin seçimi söz konusu olunca, implant uygulamasını yapacak olan diş hekiminin seçeceği implantın modeli çok önem kazanmaktadır. Operasyon yapılacak bölgenin durumuna göre uzun, dar ve geniş yapıdaki en iyi implant malzemesi hekim tarafından seçilmektedir.

Diş implantlarının çok değişik çeşitleri vardır. Dünyada en çok kullanılan implant çeşiti vida şeklinde olan implantlardır. Diş implantların seçimi yerleşecekleri bölge ve destek dokularına göre belirlenir.